Czarna pszczoła w Polsce
Źródło: Needpix

Co nam grozi? W Polsce pojawiły się czarne pszczoły, jest rzecz którą każdy musi koniecznie o nich wiedzieć

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Września 2020

Od dawna myślano, że wspaniałe gatunki pszczół w Polsce wymarły. Okazuje się jednak, że tzw. "czarne pszczoły" wróciły! Warto pamiętać o najważniejszych zasad, do których należy się stosować przy przypadkowym spotkaniu tych osobników.

Gdy słyszymy "pszczoła", od razy myślimy o żółto-czarnych owadach, które zbierają nektar z kwiatów. Warto jednak pamiętać, że gatunków pszczół jest znacznie więcej.

Zadrzechnie, czyli czarne pszczoły

Czarne pszczoły to gatunki należące do rodziny zadrzechni. Łącznie na całym świecie potwierdzono występowanie aż 400 różnych gatunków zadrzechni. W Polsce przed laty spotkać można było dwa gatunki zadrzechni - czarnorogą oraz fioletową. Najłatwiej je odróżnić po kolorze skrzydeł, które mienią się niezwykłymi kolorami w słońcu, czarnorogie mają je znacznie jaśniejsze. W 2002 roku jednak, uznano je za wymarłe w Polsce. Osobniki potocznie zwane "czarnymi pszczołami" do tej pory jednak bez problemu zaobserwować można na południu Europy, w środkowej części Azji, a nawet w różnych ciepłych krajach,jakna przykład Maroko czy Tunezja. Okazuje się jednak, że zadrzechnie na dobre powróciły do Polski i, miejmy nadzieję, zostaną z nami na długo!

Naukowcy zbadali działanie maseczek ochronnych. Wyniki wprawią Cię w osłupienieNaukowcy zbadali działanie maseczek ochronnych. Wyniki wprawią Cię w osłupienieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1.ZUS łączy siły dla polskich dzieci. Mało kto wie co takiego robi instytucja

2. Jerzy Stuhr z synem i wnukiem wybrali się na górską wycieczkę. Fani są pod wrażeniem ich wspólnego zdjęcia

Czarna pszczoła w Polsce

Przez 18 lat nie udało się nikomu w naszym kraju zaobserwować występowania żadnego z dwóch gatunków zadrzechni. Teraz jednak okazuje się, że najwidoczniej powróciły one na dobre! Najbardziej prawdopodobną przyczyną ich powrotu jest ocieplenie klimatu i ogólne zmiany klimatyczne, które przez ostatnie lata w znacznym stopniu odbijają się na dotychczasowych ich zwyczajach. Wiemy już, że Stowarzyszenie Natura i Człowiek informuje o zlokalizowaniu łącznie co najmniej 26 siedlisk zadrzechni fioletowej oraz czarnorogiej w Polsce, m.in. na Lubelszczyźnie, w Bieszczadach i Wrocławiu. Przy pierwszym spotkaniu z wyjątkowym osobnikiem, można go pomylić z chrząszczem, jednak szybko zdajemy sobie sprawę, że to pszczoła. Niektórzy jednak mogą bać się jej naprawdę gigantycznych rozmiarów.

Armia USA oficjalnie pracuje nad Terminatorami. Niezniszczalne roboty mają zmienić konflikty na zawszeArmia USA oficjalnie pracuje nad Terminatorami. Niezniszczalne roboty mają zmienić konflikty na zawszeCzytaj dalej

Jak zachować się przy spotkaniu zadrzechni?

Zadrzechnie są średnio aż o 2/3 dłuższe, niż pszczoły miodne. Te ostatnie liczą sobie około 14 milimetrów długości, zaś w przypadku zadrzchni fioletowych to 21-24 mm, zaś czarnorogich aż 20-27 mm! Warto jednak pamiętać o tym, że zadrzechnie nie wyrządzą nam żadnej krzywdy, są wręcz płochliwe. O ile klasyczne pszczoły miodne mogą zdecydować się na obronę swojego ula, czarne pszczoły użądlą wyłącznie w rzadkich przypadkach. Najlepiej po prostu zostawić te piękne owady w spokoju i oddalić się od miejsca ich występowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziewczynka dała lwu buziaka przez szybę. Nie mogła się spodziewać, jak zareaguje dzikie zwierzę
  2. Zapas na długie, zimowe miesiące, banalny przepis na sos paprykowy do słoików, palce lizać
  3. Stoimy na skraju globalnej katastrofy. ONZ bije na alarm, sytuacja jest dramatyczna
  4. Grypa i Covid-19 równocześnie? Wypowiedź lekarza nie pozostawia złudzeń
  5. Prawie 100 trzęsień ziemi na dobę w Yellowstone. Historyczne rekordy, naukowcy wyjaśniają
  6. Objawy raka widoczne gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważcie, stawką może być Wasze życie

Następny artykuł