Pszczoły w ulu
Źródło: Unsplash

Zabijał masowo pszczoły. Naukowcy znaleźli na niego sposób

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Lipca 2020

Być może doczekaliśmy się przełomu w kwestii leczenia jednej z najgroźniejszych chorób zakaźnych pszczół. Zgnilec złośliwy był dotąd prawdziwym postrachem pszczelarzy. Polski naukowiec opracował lek na tę chorobę.

Fraza "pszczoły padały jak muchy" nie jest wcale przesadzona, jeśli chodzi o zgnilca. Powstaje jednak lek!

Bardzo poważna choroba zakaźna

Zgnilec złośliwy (inaczej: amerykański) to bardzo ciężka, zakaźna choroba pszczół, która niemal od razu oznacza ogromne problemy dla pszczelarzy. Dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białstockiej, a zarazem pszczelarz, prof. Sławomir Bakier donosi o autorskim pomyśle leczenia ciężkiej choroby. "Okazuje się, że wystarczy sześć przetrwalników, żeby zakazić larwę. Chorują przede wszystkim formy niewykształconych pszczół, a więc czerw pszczeli w postaci larw, w postaci poczwarek. Jak sama nazwa wskazuje objawia to się zamieraniem i gniciem larw. Jest to choroba bardzo zaraźliwa" - wyjaśnia naukowiec. Problem w tym, że według badań, nawet połowa polskich pasiek notuje w ulach niebezpieczną ilośc zarodników zgnilca.

Mumia krzyczącej kobiety. Naukowcy odkryli jej tajemnicęMumia krzyczącej kobiety. Naukowcy odkryli jej tajemnicęCzytaj dalej

Lek dla pszczół

Profesor Bakier od lat analizuje chorobę. Jego badania najwidoczniej przyniosły efekty. Wpadł on na trop złotoporka niemiłego, czyli grzyba z Puszczy Białowieskiej. To właśnie wyciąg z rośliny mógłby okazać się pierwszym naturalnym lekiem na zgnilca. Naukowiec podkreśla, że lek ten może być stosowany nawet w celu zapobiegania chorobie i nie niesie za sobą żadnych negatywnych powikłań. Używane do tej pory antybiotyki okazywały się przedostawać do m.in. miodu, przez co nie można ich obecnie stosować. Polski uczony już wcześniej opracował środek zapobiegawczy chorobie, również na bazie złotoporka.

Skąd wzięła się woda na Ziemi. Naukowcy mają nową teorię, badania ją potwierdzająSkąd wzięła się woda na Ziemi. Naukowcy mają nową teorię, badania ją potwierdzająCzytaj dalej

Grzyb wyleczy ciężką chorobę

Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej jest właścicielem badań nad grzybem z Puszczy Białowieskiej. Na razie nie wiadomo, czy produkcja leku zostanie powierzona zewnętrznej spółce, czy zostanie powołany specjalnie do tego celu oddział uczelni. Na ten moment trzeba jednak oczekiwać. Najpierw musi zostać przeprowadzona rejestracja wyciągu z wspomnianego grzyba, co potrwa około trzech lat. Profesor Bakier zamierza jednak nadal pracować nad substancją, w związku z czym złożył wniosek o dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki.

Zobacz także:

  1. Eksperyment z ogrodzeniem elektrycznym kończy się zgodnie z oczekiwaniami
  2. Drążek Neil'a Armstronga za 370 tys. dol. Aukcja ekwipunku z Programu Apollo okazała się hitem
  3. Największe firmy przeciwko emisji CO2. W projekcie m.in. Microsoft, Nike, Mercedes i Danone
  4. Na Wenus istnieją aktywne wulkany. Najnowsze odkrycie naukowcówNastępny artykuł