Pszczoły
Źródło: Unsplash

Jak zachowują się pszczoły gdy zaakceptują nową królową? Fascynujące nagranie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
23 Sierpnia 2020

Fenomenalne nagranie pokazuje, w jaki sposób zachowują się pszczoły po zaakceptowaniu nowej królowej. W tym przypadku nie zostaje nią osobnik, który się wygryzie, ale królowa przyniesiona przez pszczelarza. Życie pszczół pełne jest fantastycznych faktów.

Aby stać się królową, musi ona najpierw udowodnić, że się nadaje. Inaczej sprawa wygląda, gdy zostaje przyprowadzona przez pszczelarza. W tym przypadku reszta ula musi zaakceptować nową królową.

Pszczoły i ich królowe

Zwyczaje pszczół są o wiele bardziej ciekawe i skompliowane, niż można by pomyśleć. Szczególnie interesujące wydają się jednak zwyczaje w dorastaniu i wyłanianiu królowej ula, której głównym zadaniem w trakcie dość długiego życia (chyba, że zostanie przedwcześnie wymieniona) jest przede wszystkim składanie jaj. Często w ulach dochodzi do sytuacji, gdy potencjalnych królowych wyrasta więcej niż jedna. W takiej sytuacji pierwsza wygryzająca się królowa zmuszona jest zabić konkurentki za pomocą swojego żądła i czasami odbywa się to dość podstępnie. Potrafi okazać się, że królowa zabija swoje rywalki, gdy te znajdują się jeszcze w swoich komórkach. Co ciekawe, żądło służy im nie tylko do walki z rywalkami, ale rówinież do układania jaj w komórkach.

Naukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawiskoNaukowcy odkryli nowe ognisko promieniowania w Czarnobylu. Niezwykle niebezpieczne zjawiskoCzytaj dalej

Cykl zycia królowej pszczół

Królowe pszczół potrafią dożyć nawet do siedmiu lat! W perspektywie przeciętnej długości życia owadów i innych pszczół to naprawdę imponujący wynik. Potrafi jednak do sytuacji, że królowa zostaje wymieniona przed czasem, głównie wtedy, gdy nie odbędzie ona lotu godowego i stanie się matką trutową (składając niezapłodnione jaja). Generalnie sam lot jest tu szalenie ważny - po wygryzieniu z rodziny w której przyszła na świat, królowa musi szybko zdobyć dużo sił i wyruszyć na lot godowy. To wtedy zostawia ona za sobą feromonowy ślad dla trutni, które w locie zapładniają królową. Ta następnie musi złożyć jajka.

Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latNaukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latCzytaj dalej

Wyjątkowy filmik

W sieci pojawił się wyjątkowy filmik, który pokazuje jak pszczoły zachowują się, gdy do ich ula pszczelarz przyprowadzi nową królową. Oczywiście w tej sytuacji nic nie jest pewne i robotnice mogą równie dobrze zaakceptować nową królową, ale także ją odrzucić. Jak widać na poniższym wideo, tutaj mamy do czynienia z sytuacją, w której robotnice przyjęły nową królową. Widać, że są bardzo zainteresowane jej obecnością i część "osobistej służby" nie odstępuje jej na krok. Jest to szczególnie ważne, gdyż królowe nie mogą nawet... trawić pokarmu. "Pszczela gwardia" czyści królową, sprząta jej odchody, a także ją karmi, bowiem królowe nie maja gruczołów, których robotnice używają do trawienia pokarmu.Bez osobistej obstawy, królowa może umrzeć. Na filmiku widać także moment, w którym po zaledwie 20 minutach królowa składa już jaja do komórek w ulu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odkrycie zaskoczyło nawet naukowców. Co było ostatnim posiłkiem szczeniaka sprzed 14 tys. lat?
  2. Według naukowców banany promieniują i są bardziej niebezpieczne, niż Ci się wydaje
  3. Amerykanie stworzyli "alkożuka" - miniaturowego robota zasilanego alkoholem
  4. Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świata

Następny artykuł