Taniec pszczół
Źródło: Pixit

Dlaczego pszczoły tańczą? Niezwykłe nagranie wszystko wyjaśnia

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Sierpnia 2020

Pszczoły tańczą i w żaden sposób nie jest to jedynie forma specyficznej "atrakcji" dla reszty ula. Taniec w życiu pszczół gra niebagatelną rolę. Ze wspaniałego filmiku możemy dowiedzieć się, czemu służy taniec i jakie są jego rodzaje.

Pszczoły dosłownie żyją tańcem i bez niego nie byłoby możliwe funkcjonowanie żadnego ula. Co ciekawe, taneczne pszczoły okazują się przy tym co najmniej równie dobrymi matematyczkami.

Życie w ulu i wspaniałe pszczoły

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, funkcjonowanie całego ula, jak i poszczególnych jego mieszkańców jest zależne od wielu niezwykle zaskakujących zasad i wzajemnych relacji. W końcu najpierw wszystko obraca się wokół królowej - gdy ta do ula trafi, czy to ręcznie przyniesionia przez pszczelarza, czy wygryzając sobie drogę do "tronu", dostaje swoją świtę, która dosłownie za nią wszystko. Chodzi tu nie tylko o pięlegnowanie jej, ale też... przeżuwanie pokarmu. Kolejnym ważnym wydarzeniem w zyciu pszczół jest lot godowy podczas którego dochodzi do zapłodnienia królowej. Oczywiście przez ten robotnice są niezwykle zajęte zbieraniem pożytku (surowca do tworzenia m.in. miodu). Problem pojawia się, gdy jedna z nich znajdzie miejsce,w którym zebrać możno sporo. W jaki sposób przekazuje ona taką informację dla innych?

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaŚciana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaCzytaj dalej

Matematyka i tańce pszczół

Ruch pszczół przypominający taniec jest najzwyczaniej w świecie sposobem komunikacji pomiędzy osobnikami. Wyróżnia się parę rodzajów tańca, jednak każdy z nich silnie bazuje na matematyce, a w szczególności - geometrii. Choć może brzmieć to dziwnie, pszczoły wykonują swoje ruchy w sposób m.in. zależny od położenia ula względem słońca. Wyróżnia się taniec okrągły, wywijany i sierpowaty. Każdy z nich przekazuje, że pożytek jest w konkretnej odległości od ula (okrągły - blisko, wywijany - ponad 100 metrów, sierpowaty - pomiędzy poprzednimi) i oznacza sposób ruchu pszczoły i jej odwłoku. W jaki sposób zawierane są tam informacje na temat kierunku, w którym należy lecieć? To proste, wyznacza go odchylenie osi tańca od pionu, równe kątowi między linią prowadzącą od słońca do ula i kierunkiem prowadzącym do znaleziska. Tak, pszczoły to niezłe matematyczki.

Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-bootaFantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-bootaCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Ale te pszczoły wywijają!

Tańce służą nie tylko wskazywaniu, gdzie należy udać się po pożytek, ale służą także za ostrzeżenia. Poruszając się w ruchu zygzakowatym alarmują one pozostałe robotnice o tym, że przyniosły do ula zanieczyszczony pożytek. Istnieje też tzw. "taniec radości", gdy robotnice przygotowują matkę do lotu godowego, "czyszczący", który jest zachęceniem dla pozostałych osobników do wyczyszczenia pszczoły, a także "masażowy", który zachęca inne robotnice do masowania swoimi żuwaczkami tancerki. Na filmiku, który możecie znaleźć poniżej, jest w dokładny sposób pokazane, jak tańczą pszczoły.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Apple wybudowało sobie pływającą świątynie. Niesamowita budowla giganta technologicznego
  2. Nastolatki z całego świata jako ofiary Holokaustu. Kontrowersyjny trend w mediach społecznościowych
  3. Akcja jak z Iron Mana. Mężczyźni w plecakach odrzutowych robią coś niesamowitego
  4. "Palce diabła" pojawiły się w polskich lasach. Poznasz je po zapachu padliny

Następny artykuł