PUBG Mobile - Frost Festival
Źródło: play.google.com

Ranking najlepiej zarabiających gier mobilnych w 2020 roku. Na czele PUBG Mobile

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Stycznia 2021

PUBG Mobile stało się oficjalnie najbardziej dochodową grą mobilną w 2020 roku. Przebiło tym samym Fortnite i inne znane produkcje generując przychody w wysokości aż 2,6 miliarda dolarów! Za sukcesem gry stoi parę istotnych czynników.

  • Opublikowano ranking najlepiej zarabiających gier 2020 roku
  • Na czele stawki znajduje się PUBG Mobile generujący przychody w wysokości 2,6 mld dolarów
  • Tencent może cieszyć się z odnoszącej sukcesy produkcji
  • Za PUBG Mobile przemawia dopracowanie techniczne i nieinwazyjny system mikropłatności

PlayerUnknown's Battlegrounds to produkcja, która dosłownie wstrząsnęła całym rynkiem - nie pierwsza, jednak uważana przez wielu za najdoskonalszą grę battle royale znacząco wpłynęła na to, jak dzisiaj wygląda rynek gier wideo. No bo przecież moda na battle royale nie była aż tak przejściowa.

PUBG Mobile na stosie złota

Myśląc o produkcjach battle royale na "duże" sprzęty do grania mamy od razu na myśli Fortnite, Call of Duty Warzone i jakieś tysiące ich podróbek oraz, oczywiście, PUBG. Gra okazała się naprawdę szalonym sukcesem, zapoczątkowała w końcu całe uniwersum, jednak to dopiero na urządzeniach mobilnych pokazała prawdziwy pazur.

Cały sukces mobilnej wersji jednej z najpopularniejszych strzelanek na rynku chiński Tencet może zawdzięczać dość obfitej grupie docelowej z ich kraju. Chińczycy bowiem masowo grają w PUBG, dostali nawet specjalną wersję gry zatytułowaną Game for Peace (czyli de facto to samo, co PUBG).

No dobra, ale jak to generalnie przekłada się na wyniki finansowe? Przyznam, że te są dość imponujące - wiele osób nawet teraz może nie zdawać sobie sprawy, że jeżeli chodzi o produkcje mobilne to PUBG wytycza praktycznie nowe szlaki i co chwilę bije kolejne rekordy zostawiając konkurencyjnego Fortnite daleko w tyle.

Nie tylko Apple pracuje nad swoim lokalizatorem. Samsung Galaxy SmartTag na pierwszych zdjęciachNie tylko Apple pracuje nad swoim lokalizatorem. Samsung Galaxy SmartTag na pierwszych zdjęciachCzytaj dalej

2,6 mld USD w rok

Mobilna wersja hitowego battle royale zarobiła w całym 2020 roku aż 2,6 miliarda dolarów! Nie ma się co dziwić, w końcu pandemia koronawirusa z pewnością przełożyła się na większe zainteresowanie internetowymi zmaganiami wielu graczy. Platforma analityczna Sensor Tower oznajmia, że według ich wyliczeń, PUBG Mobile jest najlepiej zarabiającą mobilną grą na świecie.

Co ciekawe, nie jest to w żadnym razie trend spadkowy, gdyż chiński Tencent nie powinien narzekać na malejącą liczbę gracz, a wręcz przeciwnie. Względem 2019 roku gra okazała się nawet o ponad 64 procent bardziej dochodowa!

Zgodnie z wyliczeniami, na drugim miejscu stawi plasuje się inna produkcja stworzona również przez Tencent, czyli Honor of Kings, na trzecim zaś - Pokemon Go. Problem w tym, że po Honor of Kings praktycznie każda inna gra nie zarabia nawet połowy tego, ile udało się zyskać dzięki PUBG Mobile.

Wiem, że mobilne, ale jednak dobre

Warto też poruszyć kwestię samej gry, która w końcu została bardzo ciepło przyjęta przez graczy i jest jedną z "największych" mobilnych produkcji - z piękną grafiką, rozbudowanymi systemami, wspierającą wielu graczy na raz. Nic dziwnego, że tylu użytkowników smartfonów kieruje się w stronę tej gry.

PUBG Mobile nie ma też natrętnego systemu mikropłatności, gdyż wszystkie "ważne" rzeczy (jak ulepszenia czy bronie) zdobywamy za darmo, a gra wcale nie wymaga od nas jakiegoś przesadnego zaangażowania. Dopiero przedmioty kosmetyczne są dodatkowo płatne, a walutę na paczki i tak możemy zdobywać za samo granie.

Sukces PUBG Mobile pokazuje, że czasami lepiej przemyślane i sensowne mikropłatności są o wiele lepsze, niż rzucanie nam prośbą o podanie danych karty kredytowych prosto w twarz. Ciekawe, jak bardzo sytuacja zmieni się w 2021 roku (może Diablo Immortal namiesza?).

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł