quake
Źródło: Steam

Jeden z najlepszych shooterów w historii. Pamiętasz jeszcze Quake'a?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
26 Października 2020

Quake to prawdziwa legenda branży gier wideo. Niegdyś zagrywał się w niego każdy, a sama seria przyczyniła się do diametralnego wzrostu popularności na gry multiplayer. Do tej pory powstały cztery właściwe części serii i parę spin-offów. Pamiętacie jeszcze tę legendę?

Pamiętacie jeszcze Quake'a? Ta prawdziwa legenda rozpoczęła się od pierwszej części, która wydana została w 1996 roku. Mimo już wielu lat na karku, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością.

Rozwój gier FPS

Wydanie w 1993 roku Dooma na zawsze zmieniło branże interaktywnej rozrywki. Choć koncept na gry strzelankowe z pierwszej osoby istniał już wcześniej, to dopiero Doom go rozpowszechnił, spopularyzował i wzniósł na kompletnie nowy poziom. Nic dziwnego, bo to także jedna z pierwszych gier na komputery osobiste, która oferowała grafikę 3D.

Plaga inwazyjnego gatunku w Polsce. W naszych domach coraz więcej niebezpiecznych insektówPlaga inwazyjnego gatunku w Polsce. W naszych domach coraz więcej niebezpiecznych insektówCzytaj dalej

Sukces Dooma podyktowany był też skandalem związanym z brutalnością i rzezią, jaka działa się ekranie. Umożliwiono również grę przez sieć w trybie multiplayer a nawet wsparcie dla modów. To wszystko przełożyło się na wielki sukces całej serii, a Id Software stało się legendarnym studiem. Deweloperzy jednak nie postanowili spoczywać na laurach i w 1996 roku wydali Quake'a.

Quake, czyli trochę strzelania, trochę fabuły

Quake szybko stał się jedną z kolejnych pionierskich produkcji. W trakcie prac nad nim stworzono jednak parę map, które ostatecznie się nie ukazały. Deweloperzy byli z nich zadowoleni, więc mimo początkowego sprzeciwu Johna Romero zdecydowano, że trafią one do trybu multiplayer. Wkrótce rozpoczęto prace nad "dwójką", jednak szybko okazało się, że każdy z liderów ma inne pomysły na przyszłość serii. Mimo konfliktów udało się grę dokończyć.

Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyćTajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyćCzytaj dalej

"Dwójka" była tym bardziej dopracowana, że oferowała pełnoprawną warstwę fabularną, co w tamtych czasach, na polu gier FPP, nie było aż tak powszechne. Później powstał legendarny do dziś Quake III: Arena, który wciąż jest jedną z najczęściej rozgrywanych tytułów multiplayer.

Quake 4 i teraźniejszość

Szybko okazało się, że deweloperzy faktycznie chcieli rozwijać warstwę fabularną, gdyż wydany w 2004 roku Quake 4 mocno opierał się właśnie na historii. Gra przyjęła się znów świetnie, jednak dziś na próżno szukać jej bezpośredniej kontynuacji. W międzyczasie powstało jednak parę produkcji osadzonych w tym uniwersum, jednak stawiających na tryb wieloosobowy. Chodzi tu m.in. o wydany w 2007 roku Enemy Territory: Quake Wars, Quake Live z 2010 i do dziś stosunkowo popularny Quake Champions, dostępny aktualnie w formule free 2 play. Liczymy, że po sukcesie najnowszych odsłon Dooma, twórcy stwierdzą, że pora powrócić też do legendarnej formuły Quake'a.

Rodzice chcieli mieć darmowe WiFi, więc nazwali dziecko na cześć dostawcy internetu. Kuriozalna historiaRodzice chcieli mieć darmowe WiFi, więc nazwali dziecko na cześć dostawcy internetu. Kuriozalna historiaCzytaj dalej

Następny artykuł