Prezentacja pustego portfela.
Źródło: pxfuel

Koszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożone

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Listopada 2020

W kwietniu 2020 roku Polska objęła pozycję lidera pod względem cen prądu. Rachunki Polaków za energię elektryczną są najdroższe w Europie już od siedmiu miesięcy i nic nie wskazuje na to, by stan ten miał ulec zmianie. Eksperci zauważają, że wychodzenie z tej sytuacji może zająć nawet kilkanaście lat. 

Według ekspertów, winą za tak wysokie ceny energii energetycznej nie można obarczać tylko jednej partii. Na tę sytuację pracowały kolejne rządy, które w obawie przed konfrontacją z górnikami nie chciały wprowadzać zmian związanych z zieloną energią. W tym czasie węgiel drożał i drożał. Efekt jest bardzo widoczny. Polacy płacą najwyższe rachunki za prąd w całej Unii Europejskiej.

NASA ujawniła wstrząsające plany. Za 6 lat na Księżycu wyląduje nowoczesny reaktorNASA ujawniła wstrząsające plany. Za 6 lat na Księżycu wyląduje nowoczesny reaktorCzytaj dalej

Rachunki za prąd najwyższe w UE

Jak informują eksperci, Polska lideruje w rankingu najwyższych rachunków za energię elektryczną od kwietnia 2020 roku. Od tego czasu miesiąc w miesiąc znajdujemy się na szczycie tego niechlubnego rankingu i według specjalistów z think tanku Ember, ten stan utrzymać się może latami. Eksperci zajmujący się tematami transformacji energetycznej wyjaśniają z czego wynika taki stan rzeczy.

Na pierwszy ogień idą politycy, których w głównej mierze obarcza się za opieszałość w temacie rozwoju energii i sposobów na jej czerpanie. Również sama branża energetyki jest sobie winna, ponieważ błędnie obstawała przy założeniu, że węgiel, to najlepsze źródło energii. “Jedni i drudzy [politycy i energetyka – przyp. red.] o co najmniej 10 lat za długo byli przekonani, że energia z węgla to nadal najlepsze na co nas stać” - tłumaczy ekspert portalu wysokienapiecie.pl, Rafał Zasuń.

Jeff Bezos z własnej kieszeni inwestuje ogromne pieniądze w ochronę klimatu. Największy datek w historii świataJeff Bezos z własnej kieszeni inwestuje ogromne pieniądze w ochronę klimatu. Największy datek w historii świataCzytaj dalej

Tańszy prąd za kilka lat

Prognozy nie są optymistyczne. To na co pracowaliśmy latami, a więc najwyższe rachunki za prąd w całej Unii Europejskiej, teraz będzie wymagało kolejnych długich lat, aby ceny prądu poszły w dół. Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w ostrych słowach wyjaśnił, że Polacy muszą przestać się oszukiwać. “Trzeba też przestać opowiadać bzdury o milionie samochodów elektrycznych w Polsce. Takie pomysły na "ekologię" są chybione, bo w Polsce taki samochód przecież ciągle jest na węgiel” - mówił ekspert, podkreślając jednocześnie, że tańszy prąd będzie możliwy dopiero za kilka lat.

Obecnie sytuacja wygląda bardzo źle. W momencie, w którym Polska objęła pozycję lidera najwyższych rachunków za prąd, a miało to miejsce w kwietniu tego roku, nie oddaliśmy już tego tytułu żadnemu innemu państwu członkowskiemu. W kwietniu cena energii elektrycznej w polskim hurcie wyniosła 46 euro za jedną megawatogodzinę. W tym samym czasie średnia europejska cena utrzymywała się na poziomie 31 euro za 1 MWh.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeni

2. Rewolucyjny przepis na szarlotkę bez pieczenia. Wszystkie składniki znajdziesz w swojej kuchni


Zabierajmy biednym, a bogatym jeszcze więcej

Ceny hurtowe uderzają w portfel Polaków

Wysokie ceny hurtowe prądu bezpośrednio uderzają w kieszenie wszystkich Polaków. Ceny uwzględnia Urząd Regulacji Energetyki i ustala wysokość taryf za prąd. Wyższe taryfy, to wyższe rachunki. Co więcej za wyższe ceny prądu płacimy chociażby w sklepach, bo ceny produkcji rosną wraz z wysokością rachunków za energię elektryczną. Ta sytuacja obniża również konkurencyjność naszego przemysłu, co za tym idzie spada tempo rozwoju.

Skutki takiej sytuacji mogą być opłakane. “To naczynia połączone. Wolniejszy rozwój związany jest też z mniejszym napływem inwestycji zagranicznych. Przecież nikt nie chce ponosić tak wysokich kosztów produkcji ze względu na ceny energii. To też oznacza mniej miejsc pracy, niższe zarobki” - wyjaśnia Steinhoff.

Europa odwróciła się od węgla. Polska wciąż wierna

W 2019 roku węgiel odpowiadał za wyprodukowanie aż 74% energii elektrycznej w Polsce. Średnia z Unii Europejskiej w tym samym czasie wyniosła 34 %. Kolejne państwa planują usunięcie energii węglowej ze swojego miksu energetycznego. Zrobiła to już Belgia i Holandia, a w najbliższych latach takie plany ma również Francja (2022 r), Słowacja i Portugalia (2023 r), a polski rząd utrzymuje, że nie będzie to możliwe przez 2060 rokiem.

Odpowiedzią na te bolączki są odnawialne źródła energii. Wielu ekspertów zajmujących się transformacją energetyczną podkreśla, że budowa i utrzymanie farm słonecznych i wiatrowych stało się o wiele bardziej opłacalne niż utrzymywanie kopalń węglowych. Ta technologia jest już dobrze sprawdzona i działa. W zeszłym roku w pastwach Unii Europejskiej OZE dostarczyło więcej energii niż elektrownie węglowe.

Policja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo synaPolicja zabrała głos w sprawie 14-latka, który udostępnił post Strajku Kobiet. Matka obawia się o bezpieczeństwo synaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ma 82 lata i trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Zachwyca ludzi na całym świecie, jest wideo
  2. Golden retriever jest geniuszem zbrodni. Oszukał swojego pana i zatuszował dowody
  3. Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków
  4. Gigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenie
  5. Oryginalne nagranie z Czarnobyla. Mężczyźni usuwali radioaktywny materiał własnymi rękami [wideo]
  6. Tak wygląda dom Anny Lewandowskiej. Bogactwo się aż wylewa, luksusy za miliony, o których zwykły Polak może tylko marzyć
  7. Ewakuacja na Mazowszu, zamknięte urzędy i szkoła. Nikt nie może się zbliżyć, policja szczelnie otoczyła teren

Następny artykuł