rafa koralowa
Źródło: Jim Maragos/U.S. Fish and Wildlife Service (original picture), modification: Mielon, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Naukowcy aż osłupieli. Nowo odkryta rafa koralowa jest większa niż dwa Pałace Kultury

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Października 2020

Odkrywanie nowych raf koralowych nie jest niczym powszechnym, ale zawsze cieszy. Najnowsze odkrycie jest jednak wyjątkowe. Rafa jest większa niż dwa pałace kultury. To pierwsze takie odkrycie od ponad 120 lat! Naukowcy są zdumieni.

Oceany na Ziemi mogą skrywać równie olbrzymie tajemnice, co kosmos. Zgodnie z oficjalnymi szacunkami badaczy, do tej pory nie poznaliśmy więcej, niż zaledwie 20 procent wszystkich oceanów, nie mówiąc o wodach śródlądowych. To... mało. Dlatego takie odkrycia cieszą szczególnie.

Bardzo duża rafa koralowa

Jak informuje CNN, 20 października bieżącego roku u wybrzeży Australii odnaleziono zupełnie nową rafę koralową, a co szczególnie ważne, jest ona bardzo duża. Podkreśla to wyjątkowość całego dokonania. Wybitnego osiągnięcia dokonali naukowcy znajdujący się na pokładzie należącego do Schmdt Ocean Institute statku Falkor, którzy docelowo mają przez rok badać wody na naszej planecie.

Mężczyzna chciał złowić rybę za pomocą drona. Nagle osłupiał, nie spodziewał sięMężczyzna chciał złowić rybę za pomocą drona. Nagle osłupiał, nie spodziewał sięCzytaj dalej

Jak informuje NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration - amerykańska agencja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody i badaniem oceanów) na całej Ziemi ponad 80 procent powierzchni oceanów jest przez ludzkość niezbadanych, nieodkrytych ani nawet nie zmapowanych przez radary czy sonary.

W dobie aktualnej technologii, to właśnie sonary okazują się najlepszymi narzędziami do badania powierzchni oceanów. Nie zmienia to jednak faktu, że do tej pory korzystając z dzisiejszych sonarów udało się przebadać wyłącznie 10 procent całkowitej powierzchni oceanów na naszej planecie.

Wyjątkowe odkrycie

Badacze przebadali rejon u wybrzeży Australii i trafili na wyjątkowe znalezisko - zupełnie nową, niepoznaną dotychczas rafę koralową, która znajduje się niedaleko Wielkiej Rafy Koralowej, jednak jest od niej odłączona, co stanowi, że to największa spośród wszystkich siedmiu raf koralowych jej podobnych.

Tak drogo nie było od lat. Bitcoin idzie w górę w ekspresowym tempieTak drogo nie było od lat. Bitcoin idzie w górę w ekspresowym tempieCzytaj dalej

Samej analizy rafy dokonał podwodny robot SuBastian wysłany przez załogę Falkora. Po oszacowaniu jej wymiarów okazało się, że obiekt jest naprawdę olbrzymi. Ma ona bowiem około 1,5 metra szerokości i 500 wysokości, co stanowi, że jest wielkości zbliżonej do Empire State Building czy dwóch Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie.

"Stan naszej wiedzy o tym co znajduje się w oceanach, był bardzo długo ograniczony. Dzięki nowoczesnych technologiom, które działają jak nasze oczy, uszy i ręce głęboko w oceanie, mamy możliwość odkrywania go, jak nigdy wcześniej. Nowe oceaniczne krajobrazy ujawniają nam ekosystem i różnorodność form życia, z którymi dzielimy planetę" - powiedział cytowany przez Next Gazetę Robin Beaman, przewodzący ekspedycji.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy dokonali nieprawdopodobnego odkrycia związanego z Arką Przymierza. Znaleziono tajemnicze ślady

2. Pilne ostrzeżenie GIS. Popularny produkt zanieczyszczony niebezpieczną bakterią

Klimat jednak tu nie sprzyja

Naukowcy są pod wrażeniem nowego odkrycia, a sam obiekt został przez nich zaskakująco szybko zbadany - wszystko dzięki najnowszej technologii. To właśnie podwodny robot SuBastian zdołał wykonać mapowanie rafy co pozwoliło na sporządzenie jej skanu 3D.

Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest "bardzo dziwna cząsteczka", wyjątkowe odkrycieCzytaj dalej

Problem jest jednak inny i związany ściśle z klimatem. Wielka Rafa Koralowa, znajdująca się nieopodal nowo odkrytego obiektu, jest domem dla wielu wspaniałych i rzadkich gatunków ryb czy roślin (mowa o 1,5 tys. gatunków ryb i 411 gatunków koralowców). Została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Problem w tym, że Wielka Rafa dosłownie marnieje w oczach. Zmiany związane z klimatem degradują rafę, zmuszają żyjące tam organizmy do przesiedlenia się, a sama rafa straciła połowę występujących tam koralowców w ciągu zaledwie ostatnich 30 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Warszawiacy przygotowali niespodziankę dla osób biorących udział w proteście. Niezwykła mobilizacja uczestników strajku
  2. BMW kompletnie zniknęło po uderzeniu w drzewo. Części były rozrzucone jak po katastrofie samolotu
  3. Szpitale celem ataków hakerskich. Amerykanie ostrzegają
  4. Nintendo Switch otrzyma dwie duże gry. Wszystko za sprawą technologii chmury
  5. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  6. Zakopują majtki na polu i czekają na efekt. Rezultaty wprawiają w osłupienie

Następny artykuł