Budowa elektrowni termojądrowej ITER we Francji.
Źródło: iter.org

Ruszyła budowa reaktora termojądrowego. Ogromny krok na drodze do czystej energii jądrowej

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Sierpnia 2020

We wtorek ruszyła budowa tokamaka ITER. Reaktor termonuklearny stanie we francuskiej miejscowości Cadarache, a eksperymenty, które będą w nim przeprowadzone mogą nas przybliżyć do niesamowitych odkryć.

28 lipca 2020 roku rozpoczęła się budowa reaktora termojądrowego. Podczas oficjalnego wbicia pierwszej łopaty pod budowę obecny był między innymi prezydent Francji, Emmanuel Macron oraz przedstawiciele krajów zaangażowanych w projekt.

Reaktor termojądrowy, który nie jest elektrownią

Według zapewnień osób zaangażowanych w budowę reaktora, ITER nie będzie pełnił funkcji elektrowni atomowej. Jest to przede wszystkim projekt demonstracyjny, a jego funkcje są głównie naukowe. Dzięki niemu naukowcy przede wszystkim będą mogli zgłębić swoją wiedzę na temat produkowania energii z użyciem kontrolowanej fuzji jądrowej na wielką skalę. Według ekspertów pierwsze elektrownie tego typu mają zacząć działać między 2040 a 2050 rokiem.

Niesamowity pokaz świetlików. Japonia rozświetlona przez owadyNiesamowity pokaz świetlików. Japonia rozświetlona przez owadyCzytaj dalej

Energia bez atomowych odpadów

Cytowany przez Polską Agencję Prasową dr Marcin Jakubowski z Instytutu Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka w Greifswaldzie, podstawowa różnica między elektrownią jądrową, a termojądrową jest taka, że w przypadku tej pierwszej energia pozyskiwana jest poprzez rozpad ciężkich izotopów radioaktywnych, a w tej drugiej scala się lekkie izotopy wodoru. Co to oznacza dla zwykłych ludzi?
Najważniejszą różnicą jest to, że w reaktorze termojądrowym “nigdy nie zajdzie niekontrolowana reakcja łańcuchowa, więc nie ma niebezpieczeństwa awarii takiej jak w Fukushimie czy Czarnobylu”. Druga różnica jest równie ważna, elektrownie termojądrowe nie wytwarzają opadów radioaktywnych, które, jak w przypadku obecnych elektrowni jądrowych, trzeba by było przechowywać przez tysiące lat w zabezpieczonych warunkach.

Strumień Feniksa to zbiór gwiazd z wczesnego wszechświata. Najnowsze odkrycie naukowców zachwycaStrumień Feniksa to zbiór gwiazd z wczesnego wszechświata. Najnowsze odkrycie naukowców zachwycaCzytaj dalej

Reaktor ITER niczym gwiazda

Budowa reaktora ITER ma konstrukcję tokamaka. Urządzenie to pozwala na kontrolowane przeprowadzenie reakcji termojądrowej. Same reakcje tego typu są tak samo naturalną siłą jak chociażby grawitacja. Reakcje termojądrowe są głównym źródłem energii gwiazd. Budowa działającego reaktora zdolnego do przeprowadzania takich reakcji pozwoli nam wytwarzać prawdziwie czystą energię elektryczną, w przyszłości więc wytwarzanie energii nie będzie obciążać środowiska.

Niesamowity pokaz świetlików. Japonia rozświetlona przez owadyNiesamowity pokaz świetlików. Japonia rozświetlona przez owadyCzytaj dalej

Cena wysoka, ale się opłaci

Jak podkreśla dr Jakubowski, obecnie cena budowa reaktora ITER jest niezwykle droga. Urządzenie wymaga drogich narzędzi związanych z badaniem plazmy, która jest konieczna do diagnozowania i kontrolowania wyładowań. Przyszłe energie termojądrowe nie będą jednak wymagały tych urządzeń, są one montowane tylko na potrzeby badawcze. Naukowiec przypomina również, że gdy 20 lat temu fotowoltaika i farmy wiatrowe wydawały się tylko drogim hobby bogaczy, dzisiaj jest już tańsza od energii produkowanej za pomocą węgla. Koszt budowy reaktora ITER wynosi około 22 miliardy euro, połowę kosztów pokrywa Unia Europejska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowity pokaz świetlików. Japonia rozświetlona przez owady
  2. Strumień Feniksa to zbiór gwiazd z wczesnego wszechświata. Najnowsze odkrycie naukowców zachwyca
  3. Crew Dragon wraca na Ziemię. Wiemy, o której i gdzie oglądać
  4. Amerykańska misja na Marsa zagrożona? Perseverance Rover wszedł w tryb awaryjny

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł