Znak nuklearny na tle żółtego okręgu.
Źródło: needpix

Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Września 2020

Nuclear Regulatory Commission ukończyło ostatni etap certyfikacji modułowych reaktorów jądrowych od NuScale Power. Innowacyjna technologia już niedługo może trafić, między innymi, do Czech.

Technologia małych, modułowych reaktorów jądrowych okrzyknięta została przyszłością energetyki. Elektrownie tego typu charakteryzują się stosunkowo niskimi kosztami wytworzenia oraz szybką budową platformy.

Energia jądrowa odpowiedzią na zmiany klimatyczne?

Państwa z całego świata, a szczególnie z Unii Europejskiej, cały czas szukają odpowiedniego zamiennika dla energii czerpanej z paliw kopalnianych. Całkiem wiarygodną opcją są odnawialne źródła energii, a więc farmy słoneczne i wiatrowe. Dużo się również mówi o energii pozyskiwanej z prądów morskich, takie rozwiązanie mogłoby mieć zastosowanie w Polsce, która ma dosyć dobry dostęp do Bałtyku, jest to jednak dosyć aktywny akwen, na którym ciężko byłoby zapanować pod kątem budowy i utrzymywania elektrowni. Odpowiedzią mogą okazać się elektrownie jądrowe. Posiadają one wielu przeciwników, którzy obawiają się powtórki z Czarnobyla czy Fukushimy jednak o budowie elektrowni jądrowych mówi się coraz częściej.

Deep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniuDeep Blue – jeden z największych rekinów w historii zarejestrowanych na nagraniuCzytaj dalej

Innowacyjne reaktory jądrowe zatwierdzone

Małe, modułowe reaktory jądrowe zaprojektowane i wyprodukowane przez NuScale Power mierzą zaledwie 20 metrów wysokości i 3 metry średnicy. Przez ostatnich kilka miesięcy był poddawany skomplikowanemu procesowi certyfikacji, nad którym czuwało Nuclear Regulatory Commission. Projekt innowacyjny reaktorów przeszedł pomyślnie wszystkie testy i spełnił wymagania komisji, co nie było proste. Proces certyfikacji urządzeń tego typu jest bardzo restrykcyjny. Pierwsza faza testów trwała aż 111 000 godzin (faz łącznie jest sześć). NuScale przeznaczyło na ten proces 2 miliony roboczogodzin i aż 500 milionów dolarów. Firma musiała również przygotować 14 osobnych raportów technicznych (każdy po 12 000 stron) oraz 2 miliony stron z dodatkowymi informacjami. Projekt uzyskał w końcu pozytywną opinię komisji, co oznacza, że w najbliższym czasie będzie mógł wejść na rynek.

Europa zyska własne SpaceX. Siedziba tuż obok PolskiEuropa zyska własne SpaceX. Siedziba tuż obok PolskiCzytaj dalej

Wydajne reaktory w sąsiedztwie Polski

Według zapewnień producenta. Jeden moduł NuScale Power jest w stanie wyprodukować nawet do 60 MW energii. Kompletna elektrownia może składać się nawet z 12 takich modułów, daje to więc ogromne możliwości energotwórcze. Projektem interesują się już różne kraje z całego świata, na przykład, ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rumunii, Czech czy Jordanii. W najbliższej przyszłości w Polsce jednak nie spodziewamy się pojawienia tej innowacyjnej technologii. Według ostatnich zapewnień rządu, w Polsce miałby stanąć bardziej tradycyjny reaktor, za budowę którego odpowiadać będą Japończycy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kundelek płakał przy każdym dotyku. Nagrano pierwszy raz, gdy ktoś go pogłaskał, reakcja wywołuje łzy
  2. Idealna surówka dla oszczędnych, nic się nie marnuje w naszej kuchni. Zrobisz ją z pozostałości po zupie
  3. Europa zyska własne SpaceX. Siedziba tuż obok Polski
  4. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  5. Kosmiczne umięśnione myszy wróciły na Ziemię. Niezwykły eksperyment NASA
  6. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Następny artykuł