elektrownia atomowa
Źródło: pixbay.com

Uszkodzony podczas tsunami reaktor atomowy wraca do pracy. Kontrowersyjna decyzja

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
13 Listopada 2020

W 2011 roku światem wstrząsnęła wiadomość o trzęsieniu ziemi i potężnej fali tsunami, która doprowadziła do katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima. Elektrownia ta stała się dla Japończyków tym, czym dla nas elektrownia w Czarnobylu. Niebawem ma jednak zostać uruchomiony reaktor.

Od wydarzeń z 2011 roku Japończycy nie pałają miłością do energii jądrowej. Trudno im się dziwić, gdy w Polsce wciąż jest wielu przeciwników budowy elektrowni atomowej, ze względu na pamięć o wybuchu w Czarnobylu z 1986 roku. Japończycy jednak postanowili otrząsnąć się z ciężkich wspomnień i zrobić krok naprzód.


Start elektrowni atomowej w Japonii


Katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi z marca 2011 roku zaskoczyło pracowników elektrowni Fukushima. Co prawda samo trzęsienie nie było bezpośrednią przyczyną katastrofy, gdyż miało swoje hipocentrum pod dnem Oceanu Spokojnego, około 130 kilometrów od wybrzeża wyspy Honsiu, na której znajduje się elektrownia.


Jednakże w wyniku trzęsienia powstała ogromna fala tsunami o wysokości 14 metrów, która z zawrotną prędkością uderzyła w brzeg Honsiu, zalewając elektrownię, w tym pomieszczenia z reaktorami.

Poważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaPoważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesieniaCzytaj dalej


Wypadek w Fukushimie


Elektrownia od lat była przygotowywana na wypadek wystąpienia tsunami. W 2004 roku podobne zdarzenie miało miejsce w Indiach, wówczas więc podjęto odpowiednie kroki również w Japonii. Niestety fala była zbyt wysoka, by umocnienia były w stanie ją zatrzymać.


Zapory budowano z myślą o fali wysokości 6 metrów, podczas gdy w Fukushimę uderzył wówczas 14-metrowy gigant. Woda przelała się wówczas górą i skutecznie zalała podstawy budynków elektrowni, uniemożliwiając schłodzenie wyłączonych zawczasu reaktorów.

Niezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieNiezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieCzytaj dalej


Nowe standardy Japończyków


Po wydarzeniach z 2011 roku Japonia znacznie zwiększyła standardy bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych. Od tamtej pory ani jedna placówka nie zdołała spełnić wymaganych norm. Aż do teraz.


Władze Japonii poinformowały niedawno o planowanym wznowieniu działalności elektrowni Onagawa. Mimo że jej reaktor również ucierpiał w wyniku uderzenia wielkiej fali, uszkodzenia nie były tak poważne, jak w Fukushimie. Teraz reaktor spełnia wymagania bezpieczeństwa i jego uruchomienie planowane jest na 2023 rok.


Okazuje się, że obecnie w Japonii znajduje się również 15 innych reaktorów spełniających nowe restrykcje. Jak dotąd jednak władze nie podjęły decyzji w sprawie ich uruchomienia.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Ministerstwo zdrowia przekazało ważną wiadomość dla wszystkich Polaków. Nie wolno o niej zapominać


Nowa era energetyki w Japonii

Ponowne uruchomienie elektrowni jądrowej Onagawa powoduje niepokój wielu Japończyków. Ich zaufanie do tego typu energii zostało znacznie zmniejszone przez wydarzenia z 2011 roku. Władze Japonii mają tego świadomość i zapowiadają rychłe inwestycje w odnawialne źródła energii.


Ponieważ po wyłączeniu elektrowni atomowych, większość kraju jest zasilana energią cieplną, Japończycy martwią się o bezpieczeństwo swojego klimatu, zagrożone zwiększoną emisją CO2. Na ten moment nie wiadomo, czy Kraj Kwitnącej Wiśni powróci do energii jądrowej w takiej ilości jak dawniej. Pewnym jest natomiast zwiększenie udziału OZE w gospodarce energetycznej Japonii.

Cyberpunk 2077 z większym budżetem niż GTA V? Zaskakujące wnioski analitykówCyberpunk 2077 z większym budżetem niż GTA V? Zaskakujące wnioski analitykówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pudelek stracił właścicieli przez koronawirusa. Gdy myślał, że nikt mu już nie został, w drzwiach stanął niespodziewany gość
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
  7. Oddała dziecko do adopcji. 45 lat później jeden telefon sprawił, że nie potrafiła myśleć już o niczym innym

Następny artykuł