Baterie
Źródło: pixabay

Rewolucyjna metoda recyklingu. Wystarczy trochę pomarańczy i akumulator

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Sierpnia 2020

Dotychczasowe metody recyklingu e-śmieci nie były do końca efektywne i nieszkodliwe. Teraz wszystko się może zmienić. Wszystko dzięki wykorzystaniu prostych składników. Przełomowa metoda została opracowana przez singapurskich naukowców.

Wszystko zapowiada się na to, że nowa metoda może skutecznie przyczynić się do poprawy sytuacji z elektrycznymi odpadami i śmieciami żywnościowymi. Wszystko dzięki skojarzeniu tych dwóch.

Recykling według naukowców

Tak naprawdę po dziś dzień nie pojawił się (jeszcze!) skuteczny i 100-procentowo wolny od skutków ubocznych sposób na utylizację zużytych akumulatorów litowo-jonowych. Większość metod generuje jednak zanieczyszczenia, które przekładają się na zwiększenie emisji do atmosfery szkodliwych dla środowiska substancji. Wśród nich warto wymienić np. niebezpieczne gazy czy trujące odpady powstające na skutek stosowania metody hydrometalurgii. Najpierw niepotrzebny sprzęt elektroniczny poddawany jest procesom gniecenia i mielenia, a powstała w ten sposób mało przekonująca do siebie "papka" utylizowana jest dzięki różnorakim kwasom. Dość powiedzieć, że jakiekolwiek korzystanie ze żrących substancji powoduje straty w środowisku.

Ciężko chory naukowiec chce się zamienić w cyborga. Ciężko chory naukowiec chce się zamienić w cyborga. "Nie umieram, tylko się przemieniam"Czytaj dalej

Pomarańcza i sprawa załatwiona

Ratunkiem dla nieefektywnych metod utylizacji akumulatorów jest... pomarańcza. A dokładniej ich skórka zmieszana do kompletu z kwaskiem cytrynowym. Nie oszukujmy się, że zbawienne właściwości kwasku cytrynowego poznał chyba każdy chcąc odkamienić czajnik czy wyczyścić niektóre naczynia. Mieszanina ta okazuje się jednak zastępować dotychczas używane mieszanki kwasów, co przekłada się na niemal identyczny efekt - udało się odzyskać 90 procent kobaltu, niklu, litu i manganu, czyli tyle samo, ile klasyczna metoda hydrometalurgiczna, ale nie pozostawia szkód dla środowiska. Na nowy sposób wpadli badacze z Uniwersytetu Technicznego Nanyang w Singapurze, a wyniki ich badań dostępne są do wglądu na ACS Publications.

Niesamowite znalezisko górników. Kamień warty 70 milionów złotychNiesamowite znalezisko górników. Kamień warty 70 milionów złotychCzytaj dalej

Obrazy Techgame

(fot. Environ. Sci. Technol. 2020, 54, 15, 9681–9692)

E-śmieci i resztki mogą współpracować

Kluczowe przy całym odkryciu jest również wykorzystanie owoców, a konkretniej - resztek żywnościowych. Te również potrafią nastręczyć sporo problemów jesli chodzi o ich efektywną utylizację, a skojarzenie ich z możliwością pozbycia się e-śmieci zapewnia bezpieczny dla środowiska proces i swoisty "recykling" żywności. Cały proces utylizacji opiera się tu przede wszystkim na skórce pomarańczy. To ona jest bogata w celulozę, którą poddaje się suszeniu. Dzięki temu powstają cukry pełniące w całym procesie rolę przeciwutleniaczy bez grama chemii. Badacze informuję, że muszą jeszcze dopracować nową metodę, a być może odkryją inne, cudowne właściwości owoców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już niedługo będziemy komunikować się za pomocą myśli. Technologia wyprzedza nasze najśmielsze oczekiwania
  2. Tajemniczy "Projekt Dziura". Dlaczego Amerykanie chcieli wywiercić otwór do wnętrza Ziemi?
  3. Na wenus może istnieć życie. Niezwykłe doniesienia naukowców
  4. Masz iPhone'a? To znaczy, że na randkach jesteś bardziej atrakcyjną osobą

Następny artykuł