Rekin Grenlandzki pod powierchnią lodu.
Źródło: Wikipedia Commons

Oto jedno z najstarszych zwierząt na świecie. Najstarszy rekin grenlandzki mógł żyć, kiedy Polską rządzili królowie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Sierpnia 2020

Rekin grenlandzki jest jednym z najdłużej żyjących kręgowców na świecie. Naukowcy podejrzewają, że osobnik tego gatunku osiągnął wiek 500 lat.

Rekin ten należy do rodziny pacyficznych śpiących rekinów i jest uznawany za jednego z najdłużej żyjących kręgowców na świecie.

Rekin grenlandzki w naturalnym środowisku

Rekiny grenlandzkie nie są zbyt często spotykane przez ludzi. Zamieszkują one tereny Oceanu Arktycznego, północnego Atlantyku, można je spotkać w regionie od Morza Baffina po Morze Barentsa. Rekiny te osiągają długość 7 metrów i wagę powyżej tony. Większość nie przekracza jednak długości 4 metrów, według naukowców osiągnięcie takiego rozmiaru zajmuje im około 150 lat.

Rosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bombRosyjski superdron już prawie gotowy. Jest niewidzialny i ma na pokładzie 6 ton bombCzytaj dalej

Rekin grenlandzki nie jest raczej niebezpieczny dla człowieka. Wynika to głównie z faktu, że pływa na bardzo dużych głębokościach (zazwyczaj znaleźć go można na głębokości ponad 2000 metrów). Żywi się małymi rybami, chociaż nie stroni też od innych rekinów, węgorzy. W żołądkach tych rekinów odnaleziono również fragmenty większych ssaków takich jak konie czy renifery, które musiały wpaść do wody w wyniku załamania się lodu. Historia zna również jeden przypadek, w którym w układzie pokarmowych rekina grenlandzkiego znaleziono ludzką nogę. Miało to miejsce jednak w okolicach 1859 roku.

Najstarszy kręgowiec na świecie

To co wyróżnia rekina grenlandzkiego od innych zwierząt to jego czas życia. Żaden inny kręgowiec nie osiąga tak podeszłego wieku jak właśnie ten rekin. Naukowcy twierdzą, że na podstawie zaawansowanych badań datowania radiowęglowego izotopów w źrenicach zwierzęcia określili, że najstarszy odkryty dotąd osobnik mógł mieć nawet ponad 500 lat.

Gigantyczna królowa szerszeni sama buduje gniazdo. Niesamowite nagranieGigantyczna królowa szerszeni sama buduje gniazdo. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

To by oznaczało, że rekin ten pływałby po wodach oceanicznych, kiedy w Królestwem Polskim rządził Zygmunt I Stary z dynastii Jagiellonów, a podróżnicy z całego świata wciąż zaaferowani byli Wielkimi Odkryciami Geograficznymi, a Mikołaj Kopernik jeszcze nie opublikował swoich najważniejszych dzieł, które na zawsze zmieniły sposób patrzenia na astronomię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ruszyły prace nad zabetonowaniem potoku w Zakopanem. Ekologowie są wściekli
  2. Niesamowity kamuflaż. Chodzące liście podbijają serca internautów
  3. Gigantyczna królowa szerszeni sama buduje gniazdo. Niesamowite nagranie
  4. Zapomnijcie o latających samochodach. Nowy kostium JetSuit sprawi, że poczujemy się jak superbohater
Następny artykuł