Rekin płynący pod powierzchnią wody. Płetwa rekina nad wodą.
Źródło: Pixabay

Panika w chorwackim kurorcie. Rekin podpłynął niebezpiecznie blisko, udało się go nagrać

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Czerwca 2020

Dubrownik w Chorwacji stał się niesamowicie popularnym kierunkiem podczas letniego wypoczynku, między innymi, po tym jak HBO nakręciło w tamtych lokalizacjach wiele scen z popularnego serialu Gra o Tron. Jak widać miejsce jest tak słynne, że nie tylko ludzie chcieli je zwiedzić.

Turyści, którzy odpoczywali na plaży Copacabana w Dubrowniku (Chrowacja) byli świadkami odwiedzin nietypowego gościa.

Rekiny w Europie

Rekiny w naszej części Europy są raczej rzadkim zjawiskiem. Morze Bałtyckie jest dla nich za małe i zbyt zimne, aby się tu zapuszczały. Na południu Europy sprawa się ma jednak zupełnie odwrotnie, co jakiś czas dochodzą nas informacje o kolejnych rekinach pojawiających się u wybrzeży Hiszpanii czy chociażby jak w tym przypadku, Chorwacji. Pojawianie się tych zwierząt blisko często uczęszczanych plaż nie jest aż tak rzadkie, jest jednak bardzo niebezpieczne.

Strach przed rekinami

Strach przed rekinami jest uwarunkowany wieloma rzeczami. Po pierwsze w świadomości ludzkiej rekiny zostały uwiecznione jako wielkie, bezlitosne bestie niczym z filmu Szczęki. Na ten strach składa się również środowisko, w którym rekiny występują, ludzie nie są naturalnie przystosowani do spędzania czasu w wodzie, jesteśmy w niej powolni i nie mamy pełnej kontroli nad tym co się dzieje, rekiny już tak. Strach przed rekinami jest oczywiście również uwarunkowany tym, że są to jedne z najgroźniejszych drapieżników na Ziemi, chociaż ataki na ludzi, szczególnie te śmiertelne, zdarzają się niezwykle rzadko. W samym 2019 roku rekiny zabiły jedynie dwie osoby na całym świecie.

Szczęki przy chorwackiej plaży

Ogromna panika wybuchła, gdy u wybrzeży chorwackiej plaży Copacabana w Dubrowniku turyści zauważyli rekina. Eksperci oceniają, że mógł to być rekin Mako, inaczej Ostronos Atlantycki. Rekiny te dorastają nawet do 3 metrów i są jednymi z groźniejszych drapieżników w rejonie. Tego typu rekiny kojarzone są bardziej z głębokimi i ciepłymi wodami w okolicach Stanów Zjednoczonych, jednak w Internecie pojawia się również wiele informacji na temat ich występowania w Morzu Śródziemnym, szczególnie w Adriatyku. Poniżej możecie zobaczyć nagranie prezentujące rekina przy plaży.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dron niszczy gniazdo szerszeni. Niesamowite nagranie
  2. Ocieplenie klimatu ściągnęło w nasze rejony nowego owada. Jego ukąszenie może być śmiertelne
  3. Nowy gatunek kleszcza w Europie. Już niedługo mogą pojawić się w Polsce
  4. Ogromna, czarna pszczoła wróciła do Polski. Wcześniej uznano ją za gatunek wymarły

Następny artykuł