Pusty magazyn
Źródło: pxhere.com

Kuriozalna sytuacja. Resort zdrowia rezygnuje z zakupu respiratorów

Kuba WielochKuba Wieloch
30 Czerwca 2020

Resort zdrowia planował zamówić ponad 1200 respiratorów. W rezultacie kupi tylko 200

Potrzebny jest sprzęt medyczny

Czasy pandemii wymagają dodatkowych nakładów na służbę zdrowia. Konieczny jest zakup nowego sprzętu w celu usprawnienia przepustowości szpitali. Ostatnimi czasy internet aż huczy od nieudanych zakupów naszego rządu. Wpierw mieliśmy aferę maseczkową, następnie zmagazynowane testy z Korei Południowej. Okazuje się, że nie tak łatwo jest dokonać dobrego zakupu, bo sprzet zza granicy jest często wadliwy. Często też winę za problemy ponoszą dostawcy. Nie inaczej jest w tym wypadku.

Oświadczenie wiceministra

Wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński poinformował w Senacie o tym, że z zamówionych od firmy E&K 1200 respiratorów Ministerstwo Zdrowia zakupi jedynie 200. Okazuje się również, że w ministerialnych magazynach jest ich jedynie 60. Wynika to z tego, że dopiero dziś podpisane zostały ich odbiory, mimo że pierwszy sprzęt od tej firmy miał trafić do Polski juz w marcu. Dostawca poinformował, że kolejnych 140 urządzeń dotrze dopiero 3 i 5 lipca.

Opóźnienia dostawy

Dodatkowo okazuje się również, że kolejna dostawa (na 600 respiratorów) miałaby trafić do kraju dopiero w sierpniu. Z tego powodu ministerstwo zrezygnowało z zakupu. Wiceminister Janusz Cieszyński przkeonuje, że Skarb Państwa nie ucierpi na tym kontrakcie.

Kary dla dostawcy

Nasz dostawca oprócz tych 14 milionów euro, które już wróciły na konto Ministerstwa Zdrowia, będzie nam musiał oddać pozostałą kwotę - mówił.

Warto również dodać, że wiceminister przekonywał również o tym, że na dostawcę nałożono już prawie 2 miliony euro kar umownych i będą nakładane kolejne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy szczep świńskiej grypy w Chinach. Czy nadchodzi nowa pandemia?
  2. Niesamowite nagranie. Chmura wyglądająca jak z filmu science-fiction zawisła nad miastem
  3. Poznaliśmy cenę Playstation 5. Plotki się potwierdziły
  4. Kary będą dwa razy wyższe. Kierowcy muszą być uważni

Następny artykuł