Robeetle
Źródło: youtube.com

Amerykanie stworzyli "alkożuka" - miniaturowego robota zasilanego alkoholem

Kuba WielochKuba Wieloch
23 Sierpnia 2020

Naukowcy opracowali niesamowitego miniaturowego robota. Jego źródłem energii jest alkohol

Robot zasilany alkoholem


Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii stworzyli niedawno niezwykły projekt, po czym wcielili go w życie. W taki sposób powstał niezwykły robo-żuk. Robeetle jest niezwykle mały i potrafi ruszać się bez przerwy przez niespełna dwie godziny. Co ciekawe robocik nie korzysta z baterii, a jego źródłem energii jest alkohol. Mówiąc ściślej akumulatorem Robeetla jest 88 miligramów czystego metanolu.
Warto zaznaczyć, że tworzenie miniaturowych robotów jest niezwykłym wyzwaniem. Im mniejsze maszyny chcemy stworzyć, tym ciężej zaprojektować jest podzespoły. Miniaturowe części robotów nawet przy najmniejszych wadach produkcyjnych prowadzą do poważnych awarii, dlatego konieczna jest precyzja godna ręki chirurga. Dodatkowym problemem jest również zasilanie takich maszyn, które zazwyczaj wystarcza na bardzo krótki okres.

Niezwykle kreatywne zasilanie


Amerykanie postanowili rozwiązać kwestie zasilania w bardzo nietypowy sposób. Tradycyjne baterie cechuje niska gęstość energii. Oznacza to, że im mniejsza bateria, tym mniej energii daje, co w wypadku mini robotów jest niezwykle problematyczne. Dlatego też zespół badawczy postanowił podejść do problemu od innej strony i stworzyć inne źródło zasilania. Okazuje się, że metanol był strzałem w dziesiątkę. Ze względu na ciekły charakter alkoholu robot nie wymaga żadnych przewodów w środku, co znacznie ułatwiło konstrukcje "alko-żuka". Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na bezustanne działanie maszyny przez blisko dwie godziny, co jest rewelacyjnym wynikiem.

Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latNaukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latCzytaj dalej

Ciekawa konstrukcja


RoBeetle został wyposażony w sztuczne mięśnie nazywane przez badaczy "katalitycznymi sztucznymi mikromięśniami". Zostały one wykonane ze stopu niklu i tytanu, które cechują się pamięcią kształtów. Materiał ten potrafi kurczyć się i rozszerzać pod wpływem zmian temperatury. To jedna nie wszystko, RoBeetle został również pokryty platyną.

Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świataPowstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świataCzytaj dalej

Wiele zastosowań dla robo-żuka


Gdy tylko platyna wchodzi w interakcje z alkoholem paliwem, dochodzi do gwałtownych reakcji wskutek czego generowane jest ciepło. Dzięki temu robot jest w stanie sprawnie się przemieszczać. Amerykanie uważają, że robot może znaleźć zastosowanie w medycynie, produkcji małych przedmiotów i wszystkich zadaniach wymagających mikroprecyzji. Wciąż trwają prace nad usprawnieniem sprawności i wydajność robo-żuka, także wszystko przed nami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świata
  2. Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 lat
  3. Według naukowców banany promieniują i są bardziej niebezpieczne, niż Ci się wydaje
  4. Potężny wybuch w kosmosie trwa już ponad 400 lat. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia

Następny artykuł