Niedźwiedź
Źródło: pixbay.com

Jak odstraszyć niedźwiedzie? Japończycy stworzyli robota, który przerazi nawet najgroźniejsze drapieżniki

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
13 Listopada 2020

Strachy na wróble to już przeżytek. Zwłaszcza, jeśli próbujesz odstraszyć niedźwiedzia. Japończycy mają jednak swoje sposoby na innowacyjne podejście do unowocześnienia designu straszaka. Podobno nowy wynalazek jest niezwykle skuteczny.

Japońskie miasto Okinawa charakteryzuje się dość nietypową „atrakcją” - jest regularnie nawiedzane przez stado niedźwiedzi, z którym mieszkańcy nie wiedzą, jak sobie poradzić. Drapieżniki są niebezpieczne i uciążliwe. Władze miasta wpadły na ciekawe rozwiązanie tego problemu.


Robo-wilki na ratunek


Najnowsza kolekcja strachów na wróble będzie składała się z robotów przypominających wilki. Mają one skutecznie odstraszyć panoszące się niedźwiedzie. Dwa takie wilczki już zostały zainstalowane i straszą na obrzeżach miasta.


Wilki są wyposażone w czujniki ruchu. Po wykryciu niedźwiedzia robo-wilk będzie poruszał głową, wydawał dźwięki podobne do prawdziwego zwierzęcia oraz będzie wysyłał sygnały świetlne. Nie mamy pewności, by te ostatnie miały jakieś odzwierciedlenie w naturze, ale dodatkowe bodźce z pewnością nie zaszkodzą, jeżeli chodzi o odstraszanie dzikich zwierząt.

Uszkodzony podczas tsunami reaktor atomowy wraca do pracy. Kontrowersyjna decyzjaUszkodzony podczas tsunami reaktor atomowy wraca do pracy. Kontrowersyjna decyzjaCzytaj dalej


Skuteczne straszydła


Jedno, czego robo-wilkom nie można odmówić to rzeczywiście przerażający wygląd. Wielkie czerwone ślepia, wyszczerzone zębiska, grzywa jak u bajkowe króla sawanny - Mufasy… Trudno sobie wyobrazić coś bardziej przerażającego. Nic dziwnego, że odkąd roboty strzegą miasta, nie widziano w okolicy żadnego niedźwiedzia.


Jest pewne ryzyko, że robo-wilki byłyby na tyle skuteczne, że odstraszyłyby również potencjalnych turystów. Na szczęście nie ma potrzeby roztrząsać tego tematu w obecnych czasach, kiedy pandemia koronawirusa trwa w najlepsze i turystyka została skutecznie przez nią uśmiercona.

Poznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądzePoznaliśmy cenę nowych wersji legendarnych telefonów od Nokii. Alternatywa dla smartfona za rozsądne pieniądzeCzytaj dalej


Opustoszałe Bieszczady


Wyobraźmy sobie instalację robo-wilków w naszych rodzimych Bieszczadach. Wielu turystów waha się przed wyjazdem w te piękne okolice, ze względu na dużą populację niedźwiedzi, które regularnie podchodzą w pobliże uczęszczanych szlaków w nadziei na upolowanie kanapek zdobywców bieszczadzkich szczytów.


Gdyby jednak spodziewający się niedźwiedzi turysta napotkał szczerzącego kły, warczącego wilka i to przy samym szlaku, z pewnością porzuciłby dalsze plany wycieczkowe i resztę urlopu spędziłby w teramch rzymskich pod Katowicami.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję


Potrzeba matką wynalazku


Pomysł na ciekawy design swoich "odstraszaczy" niedźwiedzi Japończycy zaczerpnęli wprost z natury. Dawniej, wyspę Okinawa zamieszkiwały nie tylko niedźwiedzie, lecz także wilki. Około 100 lat temu mieszkańcy wyspy całkowicie wyplenili populację wilków, co spowodowało niekontrolowany wzrost ilości niedźwiedzi.


Teraz próbują naprawić konsekwencje dawnego zaburzenia równowagi w naturze, tworząc nową sforę wilków na wyspie. Niekiedy historia zatacza wyjątkowo zabawne koło. Ciekawe, na jakie jeszcze pomysły wpadnie ludzkość, by naprawić swoje dawne błędy.

Gigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałGigant społecznościowy poszedł na wojnę z Januszem Korwin-Mikke. Decyzja, której nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
  2. Elon Musk z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Miliarder uważa, że testy to fałszerstwo
  3. Papież Franciszek wypowiedział się na temat sztucznej inteligencji. Niesamowite słowa głowy kościoła
  4. Nie tylko nasza planeta się rozgrzewa. Niezwykłe badania dotyczące Wszechświata. Naukowcy nie mają pewności
  5. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  6. Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
  7. Seweryn z “Rolnik szuka żony” zdradził poważne zamiary wobec swojej wybranki. Padły osobiste słowa w kierunku Marleny

Następny artykuł