Ręka robota
Źródło: Unsplash

Olbrzymi przełom w robotyce. Powstała sztuczna skóra dla robotów, która potrafi "czuć" i jest lepsza od ludzkiej

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Lipca 2020

No to wchodzimy na poziom, w którym lada moment utworzone zostaną idealnie przypominające człowieka androidy. Na podstawie projektu Intela utworzono sztuczną skórę, która działa lepiej, niż ludzka. Może okazać się to jednym z najważniejszych wynalazków w dziedzinie robotyki.

Naukowcy opracowali wynalazek, która część odbierze jako prawdziwą rewolucję, a część jako niebezpieczny zwiastun przyszłości rodem z Blade Runner'a czy Ex Machiny.

W pełni ludzkie roboty

Prace nad robotyką i opracowaniem zaawansowanych technologicznie androidów stoją i tak na wysokim poziomie. Naukowcy co i rusz donoszą o udoskonaleniu AI, które już teraz potrafi odbierać bodźce z zewnątrz, analizować to, co widzi, tworzyć i przekazywać myśli samemu, a nawet... grać w filmach. Wizja rodem z Ex Machiny czy Detroit: Become Human może okazać się nam bliższa, niż kiedykolwiek byśmy przypuszczali. O kolejnym przełomie donoszą inżynierzy z National University of Singapore (NUS). Liczymy, że może on przyczynić się też do poprawy sytuacji ludzi, m.in. zwiększenia czułości protez.

Japoński robot-kangur rozpocznie pracę w sklepie. Czy to początek rewolucji?Japoński robot-kangur rozpocznie pracę w sklepie. Czy to początek rewolucji?Czytaj dalej

Wizja rodem z science-ficition

Bazując na nauromorficznym układzie scalonym od Intela, badaczom z NUS udało się opracować sztuczną skórę. Przeprowadzono testy, które wykazały, że "uzbrojona" w nią ręka robota w istocie może niezwykle dokładnie czytać braille'a. Układ Intela zinterpretował przekazane dane z dokładnością na poziomie 92 procent! Gdy naukowcy dołożyli do robota kamerę okazało się, że wykorzystanie sieci neuronowej w dotyku przyczynia się do zwiększenia dokładności o 10 procet niż w przypadku samych informacji wizualnych.

Jej marzeniem jest symbioza robotów z ludźmi. Android Sophia podziwia przyrodę, twórcy udostępnili nagranieJej marzeniem jest symbioza robotów z ludźmi. Android Sophia podziwia przyrodę, twórcy udostępnili nagranieCzytaj dalej

Technolgia zmierza do przodu

Sam procesor Intela oparty na układzie Loihi okazuje się również znacznie szybszy, niż najlepsze procesory graficzne oraz pobierający prawie o połowę mniej energii. Czy sztuczna skóra może jednak być dokładniejsza od ludzkiej? Na to wychodzi - bodźce wykrywane są 1000 razy szybciej niż dzięki nerwom czuciowym u człowieka. Dzięki procesorowi Intela jest to proces 10 razy szybszy niż mrugnięcie okiem. Badacze chcieliby wykorzystać tę technologię do tworzenia androidów (albo robotów, niech będzie) opeikunów zdolnych do fizycznego kontaktu z właścicielem. Jeżeli jednak inżynierom uda się połączyć wzrok z dotykiem (i być może kolnymi wirtualnymi zmysłami) można mówić o ogromnym skoku w robotyce.

Zobacz także:

  1. Co można stworzyć za pomocą drukarki 3D? Na przykład piętrowy dom
  2. KFC wydrukuje Ci kurczaka. Sieć fast-foodów będzie korzystać z biodruku 3D
  3. Sarco, czyli kapsuła do "skończenia z tym światem". Urządzenie budzi ogromne zainteresowanie
  4. Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegająNastępny artykuł