Olbrzymi przełom w robotyce. Powstała sztuczna skóra dla robotów, która potrafi "czuć" i jest lepsza od ludzkiej
No to wchodzimy na poziom, w którym lada moment utworzone zostaną idealnie przypominające człowieka androidy. Na podstawie projektu Intela utworzono sztuczną skórę, która działa lepiej, niż ludzka. Może okazać się to jednym z najważniejszych wynalazków w dziedzinie robotyki.
Naukowcy opracowali wynalazek, która część odbierze jako prawdziwą rewolucję, a część jako niebezpieczny zwiastun przyszłości rodem z Blade Runner'a czy Ex Machiny.
W pełni ludzkie roboty
Prace nad robotyką i opracowaniem zaawansowanych technologicznie androidów stoją i tak na wysokim poziomie. Naukowcy co i rusz donoszą o udoskonaleniu AI, które już teraz potrafi odbierać bodźce z zewnątrz, analizować to, co widzi, tworzyć i przekazywać myśli samemu, a nawet... grać w filmach. Wizja rodem z Ex Machiny czy Detroit: Become Human może okazać się nam bliższa, niż kiedykolwiek byśmy przypuszczali. O kolejnym przełomie donoszą inżynierzy z National University of Singapore (NUS). Liczymy, że może on przyczynić się też do poprawy sytuacji ludzi, m.in. zwiększenia czułości protez.
Wizja rodem z science-ficition
Bazując na nauromorficznym układzie scalonym od Intela, badaczom z NUS udało się opracować sztuczną skórę. Przeprowadzono testy, które wykazały, że "uzbrojona" w nią ręka robota w istocie może niezwykle dokładnie czytać braille'a. Układ Intela zinterpretował przekazane dane z dokładnością na poziomie 92 procent! Gdy naukowcy dołożyli do robota kamerę okazało się, że wykorzystanie sieci neuronowej w dotyku przyczynia się do zwiększenia dokładności o 10 procet niż w przypadku samych informacji wizualnych.
Technolgia zmierza do przodu
Sam procesor Intela oparty na układzie Loihi okazuje się również znacznie szybszy, niż najlepsze procesory graficzne oraz pobierający prawie o połowę mniej energii. Czy sztuczna skóra może jednak być dokładniejsza od ludzkiej? Na to wychodzi - bodźce wykrywane są 1000 razy szybciej niż dzięki nerwom czuciowym u człowieka. Dzięki procesorowi Intela jest to proces 10 razy szybszy niż mrugnięcie okiem. Badacze chcieliby wykorzystać tę technologię do tworzenia androidów (albo robotów, niech będzie) opeikunów zdolnych do fizycznego kontaktu z właścicielem. Jeżeli jednak inżynierom uda się połączyć wzrok z dotykiem (i być może kolnymi wirtualnymi zmysłami) można mówić o ogromnym skoku w robotyce.
Zobacz także:
- Co można stworzyć za pomocą drukarki 3D? Na przykład piętrowy dom
- KFC wydrukuje Ci kurczaka. Sieć fast-foodów będzie korzystać z biodruku 3D
- Sarco, czyli kapsuła do "skończenia z tym światem". Urządzenie budzi ogromne zainteresowanie
- Przełomowa aplikacja powie, czy masz problemy ze zdrowiem psychicznym. Eksperci jednak ostrzegają