Widok z celownika działa przeciwpancernego wycelowanego w odwiert naftowy.
Źródło: YouTube

Ogień zwalczaj ogniem, czyli Rosjanie gaszą pożar działem przeciwpancernym

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Czerwca 2020

Szeroki dostęp do Internetu sprawił, że człowieka dziwi coraz mniej rzeczy. Filmy z Rosji szczególnie nas do tego przygotowują. Tym razem sprawy w swoje ręce wzięło rosyjskie wojsko, które zabrało się za gaszenie pożaru działem arteryjnym.

W Rosji pod względem ekologicznym nie dzieje się zbyt dobrze w ostatnim czasie. Najpierw katastrofa ekologiczna w elektrowni pod Norylskiem, teraz pożar szybu naftowego, z którym od kilku dni nieudolnie walczą tamtejsze władze.

Dlaczego pożary szybów naftowych są problematyczne

Tryskająca z ziemi ropa naftowa, która po podpaleniu tworzy widowiskowy pokaz jest widokiem dobrze znanym szczególnie z czasów industrializacji. Jak ciekawie by to nie wyglądało, przez większość czasu takie zjawisko jest jednak problematyczne, ponieważ pożar tego typu bardzo ciężko jest ugasić. Wynika to z tego, że paliwo wydobywające się z wnętrza ziemi wypuszczane jest pod tak dużym ciśnieniem, że bardzo trudno odciąć dopływ paliwa do źródła ognia.

Cel uświęca środki, ogień gasi ogień

Obsługiwany przez Irkuck Oil Company odwiert zapalił się 30 maja. Rosyjski rząd chyba zmęczył się bezradnością lokalnych władz, które bezskutecznie próbowały ugasić pożar w szybie naftowym na Syberii, wysłało tam więc wojsko, które postanowiło rozwiązać problem najlepszym sposobem jaki znają - działem przeciwpancernym. Armata, która poczyniła honory, to Rapira MT-12, w warunkach wojennych służy do niszczenia czołgów za pomocą 100-milimetrowego działa. Załoga obsługująca broń oddała kilka strzałów do problematycznego odwiertu. Efekt? Odwiert ogłosił kapitulację i przestał się palić. Tak przynajmniej twierdzą rosyjskie władze, które nie zaprezentowały jak na razie efektów ostrzału wrogiego szybu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rosjanie spowodowali gigantyczną katastrofę ekologiczną
  2. Druk 3D ratunkiem dla wojska. Technologia posłuży do naprawy łodzi podwodnych
  3. Szerszenie zabójcy panoszą się na świecie. W Chinach radzą sobie z nimi miotaczami ognia
  4. Amerykanie opracowali nowy typ bomb atomowych. Są już pierwsze myśliwce zdolne do ich zrzucania

Następny artykuł