Mak
Źródło: pixabay.com

Przełomowe badania. Naukowcy odkryli jak kontrolować zachowanie roślin

Kuba WielochKuba Wieloch
5 Lipca 2020

Naukowcy odkryli jak kontrolować procesy biologiczne zachodzące w roślinach. Te badania mogą pomóc w walce z głodem na świecie

Przełomowe wyniki badań


Badacze z University of East Anglia przedstawili najnowsze wyniki swoich prac. Wynika z nich, że możliwym jest kontrolowanie procesów biologicznych zachodzących u roślin. Okazuje się, że kluczem do sukcesu było światło, które jest niezwykle ważne w życiu roślin.

Walka ze światowym głodem


Naukowcy udowodnili, że światło być wykorzystywane do aktywacji lub dezaktywacji konkretnych genów. Swoje badania opisali na łamach pisma Nature Methods.
Pomimo że samo odkrycie wydaje się brzmieć prozaicznie i banalnie, to może ono stanowić podwaliny pod kontrolowany wzrost, kwitnięcie i przystosowanie roślin. Dzięki tego typu badaniom możliwe mogą być, chociażby plantacje na koloniach w kosmosie, czy też przestrzeni kosmicznej. Przede wszystkim jednak badania tego mogą przyczynić się do walki z głodem na świecie, poprzez zwiększenie plonów.

Odpowiednie światło


Kluczem do sukcesu okazało się odpowiednie wykorzystanie natężenia barwy światła. Rośliny reagują „odpowiednio” wyłącznie przy świetle czerwonym, co umożliwia włączenie określonych genów. Światło białe stanowi natomiast wyłącznik, dzięki czemu możliwa jest pełna kontrola określonych cech roślin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kopalnie na księżycu coraz bliżej. To może być początek kolonizacji kosmosu
  2. Ikea bawi się rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Tak w przyszłości będziemy projektować mieszkania
  3. Nowa konsola PS4 co 30 sekund. Zawrotne tempo japońskiej fabryki
  4. Budżetowy smartfon od Apple dla Ciebie. iPhone 8 kontra SE

Następny artykuł