Palec dotykający roślinę. Mimosa Pudica.
Źródło: Pixabay

Rośliny są mądrzejsze od ludzi? Najnowsze badania potwierdzają niesamowite doniesienia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Września 2020

Naukowcy badający zachowanie roślin są pod wrażeniem. Chociaż nie mają one takiego mózgu, jak zwierzęta, to okazują zaawansowane oznaki rozumienia rzeczywistości, adaptowania się do niej i zapamiętywania.

Naukowcy zajmujący się botaniką udowodnili już w przeszłości, że rośliny potrafią rozpoznawać swoich krewnych, ostrzegać się wzajemnie o nadchodzącym zagrożeniu. Teraz udowodniono, że potrafią one podejmować własne decyzje i zapamiętywać zdarzenia, co pomaga im w dalszej adaptacji, a do tego nieustannie się ze sobą komunikują.

Testy na roślinach dały niesamowite wyniki

Za badania na roślinach odpowiada włoski naukowiec Umberto Castiello, który na co dzień pracuje na Uniwersytecie w Padwie. Przeprowadził on ogromną liczbę eksperymentów z wykorzystaniem roślin, a efekty niektórych z nich były oszałamiające. Okazuje się bowiem, że wiele roślin wykazuje wiele zachowań, które na co dzień możemy zaobserwować u zwierząt, czy nawet ludzi. To może być ogromny krok w kierunku lepszego zrozumienia świata flory.

Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latZaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latCzytaj dalej

Muchołówka śledzi swoje ofiary

Jedną z roślin, które Castiello testował była muchołówka. Jest to roślina z rodziny rosiczkowatych, znana z tego, że żywi się muchami i innymi owadami. Wabi je na swoje liście, które są jednocześnie specjalnymi łapkami, za pomocą słodkiego nektaru. Podczas badań okazało się, że muchołówka jest w stanie rozpoznać rozmiar swojej ofiary oraz obliczyć, ile kroków wykonała na jej liściu.

Roślina, która przyzwyczaiła się upadać

Innym imponującym przykładem na umiejętności poznawcze roślin jest eksperyment przeprowadzany na mimozie wstydliwej. Roślina ta w sytuacjach zagrożenia zwija swoje liście do łodygi w odruchu ochronnym. Jak się jednak okazuje potrafi ona o wiele więcej. Castiello kilkukrotnie zrzucał tę roślinę z tej samej odległości na ziemię. W pewnym momencie roślina zaczęła zauważać, że upadek nie jest dla niej groźny, a jej reakcje obronne malały. Ostatecznie przestała zupełnie reagować na upadek, bo zrozumiała, że nic jej nie grozi. Co więcej, roślina pamiętała o tym przez miesiąc, co oznacza, że roślina ta posiada ośrodek odpowiedzialny za pamięć.

Potężna cywilizacja upadła, bo zmienił się klimat. Czy taka rzeczywistość czeka również nas?Potężna cywilizacja upadła, bo zmienił się klimat. Czy taka rzeczywistość czeka również nas?Czytaj dalej

Rośliny jak ludzki mózg

Wielu naukowców uważa, że rośliny są połączone ze sobą niczym sieć neuronowa w ludzkim mózgu. System ten działa o wiele wolniej niż nasza sieć neuronowa, jednak w środowisku roślin wydają się w zupełności wystarczające. Rośliny potrafią się rozpoznawać i nieustannie się ze sobą komunikują. Chociaż badania nad roślinami w takim ujęciu dopiero raczkują, to włoski naukowiec nie ma wątpliwości, że już niedługo ludzkość dojdzie do tego, że na poziomie odczuwania, rośliny wcale się nie różnią od ludzi czy zwierząt.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  2. Doszło do poważnego wypadku radiacyjnego. Przez ponad rok zatajano informację
  3. Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat
  4. Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomości


Następny artykuł