Las
Źródło: Unsplash

Zadziwiające wnioski naukowców. Rośliny mogą pomóc w znajdywaniu ciał

Artur ŁokietekArtur Łokietek
7 Września 2020

Czasami znalezienie ludzkiego ciała w lesie jest niezwykle trudne. Naukowcy pracują jednak nad sposobem ustalania, gdzie mogą leżeć ciała po tym, jak zachowują się rośliny na powierzchni. Najnowsze metody mogą okazać się niezastąpione dla śledczych.

Porzucone ciało w środku laso często jest niemal niemożliwe do znalezienia nawet przez wykwalifikowany zespół partolowy i psy policyjne. Teraz na szczęście może pojawić się nowa metoda.

Rewolucja w kryminologii?

Gdy człowiek zginie, czy to w akcie samobójstwa albo nieszczęśliwego wypadku bądź zostając zamordowanym, a jego ciało znajduje się w lesie, automatycznie wzrasta trudność w znalezieniu ciała. Pół biedy tak naprawdę, gdy okaże się, że zwłoki leżały na słońcu na polance, gdyż wtedy gniją i wydzielają niezwykle silne zapachy. Gorzej jednak, gdy ktoś wrzuci je do rowu bądź w cień. W takich sytuacjach często nawet najbardziej profesjonaliści przeczesujący okolicę mają problem z lokalizacją ciała. Dość powiedzieć, że często i same psy poszukiwawacze niewiele pomogą. Z tego względu pewien zespół naukowców postawił sobie za cel opracowanie nowej, rewolucyjnej metody lokalizacji ludzkich zwłok w lasach.

Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościNaukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomościCzytaj dalej

Roślina prawdę Ci powie

Nie od dziś mówi się, że las ma własne "oczy i uszy", fauna i flora nas słyszy i w lesie nigdy nie jesteśmy sami. Choć było wiadome, że choć po części to prawda, dopiero teraz okazać się może, że będziemy w stanie namierzyć nagłębiej skrywane leśne tajemnice. Chodzi tu o położenie ludzkich zwłok. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Tennessee opublikował wyniki swoich rewolucyjnych badań w Trends in Plants Science wskazując, że rośliny mogą być niezastąpionymi pomocnikami w dziedzinie kryminologii. Całe założenie opiera się na twierdzeniu, iż znajdujące się w glebie ludzkie ciało jest w stanie zmienić jej skład. Objawiami się to widocznymi różnicami na powierzchni ziemi.

Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiAmerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiCzytaj dalej

Drzewa jak drogowskazy

Drzewa w lesie i kolor ich liści mogą stanowić za drogowskazy wskazujące w którym kierunku powinno leżeć rozkładające się ciało. Następnie analiza gleby również stanowiłaby niemal niekwestionowaną informację. Naukowcy jako przykład podają, że w ziemi dochodzi do wzrostu stężenia azotu, jeżeli znajduje się tam ciało. W takiej sytuacji wszelkie rośliny wyrastające z tej gleby wyglądają na bardziej "żywe" choćby poprzez wyżsy wzrost czy bardziej zielone liście. Oczywiście należy tu brać pod uwagę takie czynniki jak zażywane przez cżłowieka leki (które również mogą znacznie zmienić wygląd roślon) czy różne implanty bądź ciała obce. Naukowcy zamierzają się teraz skupić na opracowaniu metody pomocnej przy ustalaniu, gdzie leża zwłoki człowieka, a gdzie np. dużego zwierzęcia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazda muzyki zbuduje swoje własne miasto. To będzie prawdziwa Wakanda
  2. Wyjątkowe zdjęcia Słońca. Pierwsze ujęcia w tak wysokiej rozdzielczości
  3. Doszło do poważnego wypadku radiacyjnego. Przez ponad rok zatajano informację
  4. Znany polski sklep z elektroniką dostał rekordową karę. Wszystko przez naruszenie RODO

Następny artykuł