Ryby
Źródło: Karen Osborn/Smithsonian

Ryba która pochłania 99.5% światła. Niezwykła umiejętność

Kuba WielochKuba Wieloch
17 Lipca 2020

Zwierzęta żyjące w głębinach oceanów wciąż stanowią ogromną zagadkę dla świata nauki

Niezbadane głębiny


Wciąż nie znamy bardzo wielu gatunków zamieszkałych w głębinach oceanów. Przeprowadzenie badań na niskich głębokościach jest wciąż niesamowicie kosztowne i ciężkie. Dlatego też każdy nowoodkryty gatunek jest obiektem fascynacji dla naukowców.

Niesamowite odkrycie


Niedawno badacze odkryli gatunek ryb, który jest w stanie pochłaniać prawie każdy promień docierającego do niego światła. Dzięki temu zwierzęta z tego gatunku są w zasadzie niewidzialne.
Metoda kamuflażu stosowana przez głębinowe ryby działa niesamowicie skutecznie. Naukowcy z uniwersytetów Duke i Smithasonian zauważyli, że te zwierzęta są w stanie pochłaniać 99.5% docierającego światła, dzięki czemu są niewidoczne dla drapieżników. Okazuje się, że znamy już 16 gatunków różnych zwierząt, które opanowały tę metodę kamuflażu

Mrowisko zalane aluminium o temperaturze 1000 °C. Efekt jest niesamowityMrowisko zalane aluminium o temperaturze 1000 °C. Efekt jest niesamowityCzytaj dalej

Przetrwają najsilniejsi

.
Opisane ryby znaleziono na głębokości 200 metrów. Promienia światła słonecznego już tam praktycznie nie docierają, przez co sporo występujących tam gatunków jest częściowo lub w pełni ślepych.
Warunki panujące w głębinach oceany są niesamowicie bezwzględne, także tylko najlepiej przystosowane gatunki są w stanie tam przetrwać. Wiele zwierząt głębinowych wykorzystuje własne światło, czyli bioluminescencję, aby wabić ciekawskie rybki i zwierzątka wodne. Dzięki temu są w stanie skutecznie polować.

Spadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/hSpadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/hCzytaj dalej

Wszystko dzięki melaninie


Naukowcy uważają, że za niesamowitą zdolność ryb jest odpowiednia melanina — barwnik pochłaniający światło, który równocześnie powoduje ciemnienie skóry. Dodatkowo skóra tych ryb nachodzi na siebie warstwami w nietypowy sposób, co znacząco zwiększa pochłanianie światła.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mrowisko zalane aluminium o temperaturze 1000 °C. Efekt jest niesamowity
  2. Potężne wybuchy na słońcu. Nasa udostępniła zdjęcia zjawiska
  3. Świat widziany z perspektywy żuka. Naukowcy zamontowali malutką kamerę na plecach owada
  4. Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia

Następny artykuł