Ryby
Źródło: flickr.com

Już nigdy nie zjesz ryby z targu. Przerażające wyniki badań

Kuba WielochKuba Wieloch
28 Sierpnia 2020

Mirkoplastik jest wszechobecny i niestety ma fatalne skutki dla zdrowia ludzi i zwierząt

Wszechobecny plastik


Plastik nie jest przeznaczony do spożycia, wie to każdy z nas. Niestety czy tego chcemy, czy nie, wdychamy go, pijemy w wodzie oraz jemy w posiłkach. Najnowsza analiza mięsa ryb i owoców morza nie pozostawia żadnych złudzeń — karmią nas plastikiem.

Szokujące badania


Badacze przeanalizowali pięć popularnych gatunków ryb i owoców morza. Próbki uzyskali poprzez drogę zakupu na targu w Australii, wyniki badań są przerażające. Okazuje się, że morza i oceany są niezwykle zanieczyszczone plastikiem wytworzonym przez ludzi. Ze względu na to, zwierzęta o wiele częściej chorują, a ich mięso może być niezwykle szkodliwe dla ludzi.
Naukowcy znaleźli mikroplastiki we wszystkich przebadanych próbkach. Przebadano mięso dzikich krabów niebieskich, hodowanych krewetek tygrysich, kałamarnic, ostryg i sardynek.
– Biorąc pod uwagę przeciętną porcję, zjadacz owoców morza może być narażony na działanie około 0,7 mg plastiku przy spożyciu ostryg lub kałamarnic, a także do 30 mg plastiku przy spożyciu sardynek – skomentował odkrycie Francisca Ribeiro z University of Queensland.

Mężczyzna znalazł na polu niezwykle dziwne Mężczyzna znalazł na polu niezwykle dziwne "jaja". Gdy podszedł bliżej, zamarł ze strachuCzytaj dalej

Skutki spożycia plastiku


Naukowiec dodał również, że jest to niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego organizmu i wciąż trwają badania nad oszacowaniem potencjalnych skutków spożycia plastiku. Wiadomo już dziś, że mikroplastiki w organizmie zwierząt doprowadzają do znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Osobniki z wykrytym plastikiem w ciele częściej chorują na nowotwory i choroby układu krążeniowego. Warto również zaznaczyć, że 30 mg plastiku to mniej więcej waga jednego ziarenka ryżu, co powinno nam dać do myślenia.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

Traktujemy oceany jak wielki zbiornik ścieków


Ludzie od dawno zanieczyszczają oceany i traktują je jak ogromny ściek. Ekolodzy od dziesiątek lat biją na alarm, niestety bezskutecznie. Jeśli nie przestaniemy zanieczyszczać wód, już wkrótce może być za późno i dotknie nas globalna katastrofa ekologiczna. W oceanach rocznie ląduje około 8 milionów plastikowych odpadów, a ponad 20% z nich to mikroplastiki. Niestety każdy z nas powinien dokonać własnego rachunku sumienia, bo aktywnie przyczyniamy się do tego stanu rzeczy. Najwięcej mikrowłówkien plastiku znajdziemy w syntetycznej odzieży, która zalewa nasz rynek. Ze względu na to, każde zrobione przez nas pranie wpływa na pogorszenie sytuacji planety, ponieważ mikroplastiki z ubrań przedostają się do wodnego obiegu.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni


Jedynym sposobem na zastopowanie nadchodzącej katastrofy jest zatrzymanie pędzącego konsumpcjonizmu. Musimy przestać używać i produkować zbędny plastik, a przede wszystkim przestać kupować rzeczy, których w rzeczywistości nie potrzebujemy. Lepiej jest wydać więcej pieniędzy na jedną ekologiczną koszulkę, niż kupić dziesięć tanich odpowiedników z materiałów syntetycznych. Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za naszą planetę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]
  2. Dlaczego pszczoły tańczą? Niezwykłe nagranie wszystko wyjaśnia
  3. Mężczyzna znalazł na polu niezwykle dziwne "jaja". Gdy podszedł bliżej, zamarł ze strachu
  4. Do Ziemi dotarł tajemniczy sygnał z kosmosu. Czy czeka nas pierwszy kontakt z kosmitami?

Następny artykuł