rzad
Źródło: materiały własne

Już wszystko jasne. Rząd zamówi 20 milionów szczepionek na Covid-19. Do kogo trafią?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
6 Października 2020

Rząd Polski już zamówił szczepionki przeciw COVID-19. Dostęp do niech nie będzie jednak łatwy. Najpierw szczepieniom podlegać będą osoby bardziej narażone na zachorowanie. Wiemy też, czy szczepienia całej ludności będą obowiązkowe.

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, rząd zamierza kupić około 20 milionów szczepionek. Nie starczą one jednak dla wszystkich, a plany szczepień zakładają nawet dwukrotne użycie tego samego środka dla jednej osoby. "Będą one rekomendowane oraz finansowane ze środków publicznych" - twierdzi cytowany przez DGP resort zdrowia. Kto może liczyć na szczepienia?

Rząd zakupi szczepionki

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez DGP, rząd zamierza zaszczepić w pierwszej kolejności około 10 milionów Polaków. Pierwsze fazy szczepień nie będą jednak dostępne ogólnie dla wszystkich, a skoncentrują się przede wszystkim na osobach, które są w szczególności narażone na ciężki przebieg COVID-19, czyli wszystkich po 65 roku życia oraz pracownikach służby zdrowia. Na ten moment nie wiemy dokładnie na temat szczepionek, które zostaną podane w naszym kraju. Ostateczna decyzja należy do resortu zdrowia, ale wyboru będzie trzeba dokonać spośród tych zaakceptowanych przez Komisję Europejską. Jeżeli testy kliniczne preparatów zakończą się pomyślnie, to szczepionki, które mogą być dostępne pochodzą od firm Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, CureVac, Moderna, AstraZeneca i BioNTech-Pfizer. "Umowa z Astra Zeneką gwarantuje dostarczenie pierwszej partii już w grudniu 2020 r., jeżeli szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu" - twierdzi cytowana przez DGP Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z biura komunikacji MZ. Oznacza to, że najpewniej w naszym kraju najwięcej preparatów będzie pochodzić od AstraZaneka.

Apple wycofuje sprzęt ze sprzedaży. Szykuje się gigantyczna rewolucja, nikt się nie spodziewałApple wycofuje sprzęt ze sprzedaży. Szykuje się gigantyczna rewolucja, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Nie wszyscy mogą liczyć na szczepienia

Kwestią problematyczną wciąż jednak będą ewentualne powikłania po zastosowaniu konkretnego środka. Nie wiemy w końcu teraz, a być może dowiemy się dopiero w trakcie szczepień, które środki będą odpowiednie dla danych grup osób. Niewykluczone, że preparat od Astra Zeneka nie sprawdzi się w przypadku osób starszych lub z ciężkimi chorobami. MZ poinformowało jednak, że szczepionki nie będzie dało się kupić w aptece, a dostęp do niej będzie najpierw ściśle ograniczony.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

2. Wchodzi nowy program 1500 plus. Wiemy, kto ma szansę dostać pieniądze

Przede wszystkim całe przedsięwzięcie zależy od liczby dostępnych w naszym kraju preparatów, które uda nam się zamówić - spodziewamy się jednak, że popyt na taką formę ochrony przed COVID-19 może być skrajnie wysoki. Z drugiej strony warto też pamiętać o tym, że nowe szczepionki będą cechowały się pewnego rodzaju niepewnością. Jeżeli wszystko jednak sprawdzi się, bardzo prawdopodobne jest to, że być może nawet w I kwartale przyszłego roku szczepienia rozwiną się na większą liczbę ludności, w tym te osoby, które nie są specjalnie zagrożone COVID-19.

Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Niezwykłe planety wprawiły ich w osłupienieNaukowcy dokonali przełomowego odkrycia. Niezwykłe planety wprawiły ich w osłupienieCzytaj dalej

Kto to finansuje?

Unia Europejska już teraz postanowiła, że dobór liczby szczepionek dla konkretnych krajów będzie polegał na wykorzsytaniu klucza populacyjnego. Oznacza to, że liczba zamówionych preparatów będzie bezpośrednio proporcjonalna do liczby całkowitej ludności UE jaką stanowią obywatele danego kraju. Dla przykładu - jeśli Komisja Europejska zakupi 200 mln szczepionek od BioNTech-Pfizer, Polska dostanie z tego 17 mln dawek biorąc pod uwagę fakt, że stanowimy 8,5 proc. ludności UE. KE samodzielnie dofinansowuje firmy farmaceutyczne prowadzące prace nad szczepionkami (są to pieniądze równe blisko 2,7 mld euro), ale już każdy kraj będzie musiał za swoją liczbę prepratów zapłacić we własnym zakresie. Jak obliczył DGP, koszt całkowitej operacji dla Polski, przy założeniu, że jedna dawka kosztować będzie około 95 złotych, daje to koszt nawet ponad 7,3 mld zł, choć w "najtańszej" opcji mogą to być "zaledwie" 2 mld zł.

Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące KsiężycaNaukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące KsiężycaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ledwo żywy kocurek nic nie widział przez zaropiałe oczka. Przeszedł wielką metamorfozę, co za zmiana
  2. Sekretna receptura naszych babć. Syrop z liści laurowych i soku z cytryny jest remedium na przeziębienia
  3. Czekają nas gwiezdne wojny na Księżycu? Eksperci nie mają złudzeń
  4. W Milionerach gigantyczne emocje. Hubert Urbański aż osłupiał, już wkrótce wszystko się wyjaśni
  5. Masz banknot 10 zł? Koniecznie przeszukaj portfel, może być wart prawdziwą fortunę
  6. Wielka tragedia na weselu. Panna młoda zamordowana przez ukochanego

Następny artykuł