rzad
Źródło: Wikimedia Commons

Czy uważasz, że maseczki powinny być rozdawane przez rząd za darmo dla wszystkich?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Października 2020

Maseczki to temat aktualnie dość kontrowersyjny. Nienależnie jednak od naszego zdania na ten temat, osobną kwestią jest to, skąd taką maseczkę pozyskać. Czy według Was nakaz ich zakładania w przestrzeni publicznej obliguje państwo do udostępnienia maseczek za darmo?

Maseczki to dziś nowa codzienność, z którą powinniśmy się liczyć. W końcu obowiązuje nakaz ich noszenia, co w bezpośredni sposób przyczynić się może do ograniczenia rozwoju epidemii w naszym kraju.

Kontrowersyjne decyzje rządu

Tzw. "antycovidowcy" to ludzie, których w ostatnim czasie przybyło w dość licznej ilości. To oni za główny cel stawiają sobie "uświadomienie" ludziom, że pandemii nie ma, a maseczki są wymysłem rządu, żeby nas kontrolować. Oczywiście takie jest ich zdanie, jednak pamiętajmy, że każde większe wydarzenie w historii ludzkości musi szybko obrosnąć w teorii spiskowe, a czasami wręcz legendy. Zakładając maseczki zapewniamy sobie większe bezpieczeństwo, a wszyscy razem możemy doprowadzić do ograniczenia rozwoju patogenu, co pozwoli wcześniej cieszyć się nieco większą swobodą.

Wyjątkowe odkrycie na Plutonie. Czegoś takiego nie znaleziono na żadnej innej planecieWyjątkowe odkrycie na Plutonie. Czegoś takiego nie znaleziono na żadnej innej planecieCzytaj dalej

Maseczki pomagają?

Naukowcy mają wiele dowodów na to, że maseczki faktycznie przyczyniają się do ograniczenia rozsiewu niebezpiecznych patogenów i wcale nie powodują urazów w płucach, o jakich grzmią przede wszystkim sceptycy i wszelcy przeciwnicy ich noszenia. Modele matematyczne, symulacje naukowe, zarówno komputerowe jak i rzeczywiste pokazały nam już, że kichając czy kaszląc i mając zakryte usta, faktycznie zarazków rozsiewamy mniej. Jeżeli dwie osoby mają maseczki założone, to tym samym szansa na zarażenie znacznie się zmniejsza.

Gdzie nie trzeba nosić maseczki w Polsce? Uwzględniono parę wyjątkówGdzie nie trzeba nosić maseczki w Polsce? Uwzględniono parę wyjątkówCzytaj dalej

Maseczki za darmo?

Sklepy jeszcze w kwietniu, gdy koronawirus szalał w Polsce, jak się wtedy zdawało, najbardziej, urządzały coraz częstsze promocje na zakup różnych maseczek. Dość powiedzieć, że wiele osób prywatnych również postanowiło walczyć z pandemią i rozpoczęli oni szycie domowych maseczek. W taką formę ochrony zaopatrzyła się nawet Poczta Polska, jednak nie zawsze kupno zestawu maseczek było opłacalne, a czasami wręcz wiązało się ze sporym kosztem. Dużo tutaj zależało od tego, czy kupujemy zestaw maseczek jednorazowych czy bardziej profesjonalne narzędzia, które można umyć albo wymienić filtr. Jednak czy słusznie? A może maseczki, w obliczu tak olbrzymiego problemu, powinny być rozdawane za darmo przez rząd? Jak uważacie? Taki krok mógłby spowodować, że więcej mogłoby stosować się do ograniczeń.

Neutralizacja 5-tonowej bomby w Świnioujściu. Ładunek wybuchowy niespodziewanie eksplodował [wideo]Neutralizacja 5-tonowej bomby w Świnioujściu. Ładunek wybuchowy niespodziewanie eksplodował [wideo]Czytaj dalej

Następny artykuł