Grafika z napisem WAŻNE
Źródło: Techgame

Dyrektorzy i nauczyciele maja dosyć. Podejmują dramatyczne decyzje, nauka zdalna jedynym wyjściem?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
14 Października 2020

Rząd jasno określił swoje stanowisko w sprawie ewentualnego trybu nauki zdalnej w polskich szkołach. Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusza jednak nieposłuszeństwo wśród dyrektorów placówek oświatowych.

Jak informuje gazeta.pl, coraz więcej szkół w Polsce przechodzi w tryb pracy zdalnej. Idzie to w sprzeczności z ostatnimi zaleceniami rządu. W sobotę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że szkoły nie będą przechodziły w tryb nauki zdalnej ponieważ podejmowane zabezpieczenia są wystarczające, aby zniwelować ryzyko zarażenia się uczniów wirusem SARS-CoV-2.

Wojsko USA ma autentycznie nagrania UFO. Naukowcy chcą dokonać czegoś niesamowitegoWojsko USA ma autentycznie nagrania UFO. Naukowcy chcą dokonać czegoś niesamowitegoCzytaj dalej

Rząd postanowił, szkoły się buntują

W ostatnich dniach rząd polski oświadczył, że szkoły nie przejdą w najbliższym czasie w tryb nauki zdalnej. Mateusz Morawiecki tłumaczył tę decyzję faktem, że podejmowane są odpowiednie środki, które w zupełności wystarczają, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczniom, ich rodzinom oraz nauczycielom. Odmienne zdanie na ten temat mają dyrektorowie szkół, którzy pomimo braku zgody od sanpeidu wysyłają swoich uczniów na naukę zdalną.

To już pewne, naukowcy nie pozostawiają złudzeń. Butelki dla dzieci mogą być niebezpieczneTo już pewne, naukowcy nie pozostawiają złudzeń. Butelki dla dzieci mogą być niebezpieczneCzytaj dalej

Furtka awaryjna dla szkół

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało specjalne rozporządzenie, które przyzwala dyrektorom szkół podejmować decyzję o czasowym przejściu na zdalny tryb edukacji uczniów, a nawet o całkowitym zawieszeniu działania szkoły. Aby wprowadzić to rozwiązanie w życie szkoła musi jednak najpierw otrzymać pozytywną decyzję od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz zgodę od organu prowadzącego. Wielu dyrektorów ma jednak problem z otrzymaniem tej pierwszej decyzji. Ma to oczywiście związek z sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

DZISIAJ GRZEJE:

1. NASA: W stronę Ziemi zmierza tajemniczy obiekt. Eksperci osłupieli, nie mogą uwierzyć, czym jest

2. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?

Sanepidy są obładowane pracą. Szkoły zeszły na dalszy plan

Ze względu na cały czas rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 w Polsce, sanepidy w Polsce mają pełne ręce pracy. W związku z tym kontakt z tymi placówkami i wyegzekwowanie od nich pozytywnych decyzji w sprawie nauki zdalnej staje się praktycznie niemożliwe. Jak informuje gazeta.pl, niektórzy inspektorzy lekceważą sytuację w szkołach i wysyłają na kwarantannę jedynie część uczniów z klas, w których wykryto koronawirusa. Według portalu Dziennik Gazeta Prawna, dochodziło nawet do prób namawiania dyrektorów szkół, aby ci nie informowali rodziców o identyfikacji koronawirusa wśród uczniów lub nauczycieli.

Niewiarygodne dokonanie naukowców. Tak brzmi nasza galaktyka, melodia może Ci się z czymś skojarzyćNiewiarygodne dokonanie naukowców. Tak brzmi nasza galaktyka, melodia może Ci się z czymś skojarzyćCzytaj dalej

Szkoły idą na wojnę z rządem? Coraz więcej decyzji o nauce zdalnej

Długi czas oczekiwania na decyzję sanepidu w sprawie przejścia na tryb nauki zdalnej i często niefrasobliwe podejście inspektorów sanitarnych do tematu pandemii w szkołach sprawia, że coraz więcej placówek podejmuje indywidualne decyzje o przejściu na prowadzenie zajęć przez Internet. Zachowanie to staje w absolutnej sprzeczności do ustaleń rządu. Takie sytuacje miały już miejsce w kilku szkołach w województwie mazowieckim oraz pomorskim. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosowało wniosek do premiera, Mateusza Morawieckiego, w którym proszą, aby ten zmienił zapisy prawne i dał możliwość indywidualnego decydowania dyrektorom szkół na temat wprowadzenia nauki zdalnej. Podobny apel wystosowały władze Warszawy, które swoją prośbę skierowały do Ministerstwa Zdrowia. Sprawę rozpatruje obecnie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Naukowcy odkryli tajemnicze sygnały z kosmosu. Zamarli, gdy odkryli jeden szczegółNaukowcy odkryli tajemnicze sygnały z kosmosu. Zamarli, gdy odkryli jeden szczegółCzytaj dalej

Czy dyrektorzy szkół poniosą konsekwencję za samowolkę?

Idąc za ustaleniami rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach, dyrektorzy mają prawo zawieszać działanie szkół ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Nie mają oni jednak prawa do wprowadzania na własną rękę trybu nauki hybrydowej lub zdalnej, do tego wciąż potrzebna jest decyzja sanepidu i pod tym kątem cała sprawa zaczyna się komplikować. Rząd jeszcze nie wyraził swojej opinii na ten temat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Największa metamorfoza ostatnich lat. Boczek ze "Świata według Kiepskich" nie przypomina już dawnego siebie
  2. Włosi zaprojektowali nowego Malucha. W ojczyźnie też za nim zatęsknili?
  3. Karta Pokemon jak apartament w Warszawie. Astronomiczna cena, raper wydał ogromne pieniądze
  4. WHO skomentowało pandemię w Polsce. Niepokojące słowa ekspertów
  5. Burger King zapowiada nowości związane z PlayStation 5. Nietypowa współpraca na zwiastunie
  6. Polska flaga zbezczeszczona? Katastrofalna wpadka podczas meczu Ligi Narodów (FOTO)

Następny artykuł