Uczniowie podczas egzaminu.
Źródło: needpix

Czy uważasz, że rząd powinien obniżyć poziom trudności matur?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Listopada 2020

Ostatni rok nie jest łatwy dla uczniów. Globalna pandemia koronawirusa skutecznie zakłóciła procesy edukacyjne w naszym kraju. Nauka zdalna stwarza wiele problemów i według ekspertów nie jest tak skuteczna jak tradycyjne nauczanie w szkołach. W związku z tym pojawia się dyskusja czy rząd powinien obniżyć wymagania na egzaminach maturalnych.

System edukacyjny przechodzi poważny kryzys związany z pandemią koronawirusa. Z małą przerwą przypadającą na wrzesień i część października, uczniowie są zmuszeni od wiosny tego roku odbierać edukację w trybie zdalnym. Wiele osób podkreśla, że taka forma nauczania nie jest optymalna i może sprawić, że wielu uczniów będzie miało trudności ze zdaniem egzaminów końcowych w szkołach.

Na Wenus jednak może nie być życia? Naukowcy krytykują niedawne doniesieniaNa Wenus jednak może nie być życia? Naukowcy krytykują niedawne doniesieniaCzytaj dalej

Uczniowie mogą wiedzieć mniej

Smolik zapowiedział, że ze względu na edukację zdalną egzaminy końcowe dla ósmoklasistów i maturzystów będą wyglądały nieco inaczej niż dotychczas. Jedna ze zmian dotyczy między innymi lektur szkolnych. W programie nauczania widnieje 12 lektur dla uczniów VII i VIII klasy, które powinny być brane pod uwagę podczas układania egzaminu końcowego, zgodnie z rozporządzeniem, nad którym pracuje resort, część z tych lektur zostanie jednak wykreślona z listy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Sony podało oficjalną informację na temat PlayStation 5. Firma ogłosiła sukces, a gracze są wściekli
  2. Babcia Stasia dokonała niemożliwego i stworzyła najlepsze mielone pod słońcem. Dodatek boczku okazał się strzałem w 10
  3. Youtube wprowadza kolosalne zmiany. Widzowie i twórcy są wściekli, chodzi o reklamy

“Rozumiemy, że ze względu na epidemię i nauczanie zdalne nie ma możliwości omawiania wszystkich wymagań postawy programowej z równą drobiazgowością, szczegółowością i równą wnikliwością, stąd taka propozycja, by na egzaminie pewnych treści z podstawy programowej nie było, stąd wymagania egzaminacyjne” - tłumaczył swoją decyzję Marcin Smolik.

Youtube wprowadza kolosalne zmiany. Widzowie i twórcy są wściekli, chodzi o reklamyYoutube wprowadza kolosalne zmiany. Widzowie i twórcy są wściekli, chodzi o reklamyCzytaj dalej

Co z egzaminami w przyszłym roku?

Dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej poinformował w ostatnim czasie, że trwają prace nad wystosowanie propozycji wymagań do egzaminów ósmoklasisty i matur. Według Marcina Smolika, obydwa egzaminy będą w 2021 roku przeprowadzane nie w oparciu o wymagania podstawy programowej, a na podstawie wymagań egzaminacyjnych.

Wstępne konsultacje na ten temat ruszyły w piątek, resort edukacji na swojej stronie zamieścił już wstępne projekty związane z nowym wyglądem egzaminów dla ósmoklasistów i maturzystów w 2021 roku w związku z trwającą w dalszym ciągu pandemią koronawirusa i wymogiem edukacji zdalnej. Konsultacje mają potrwać do 27 listopada, a ich wyniki zostaną ogłoszone w grudniu, w formie rozporządzenia ministra edukacji i nauki.

Lego Masters: Prokopa aż zatkało. Uczestnicy stworzyli genialne konstrukcje, odcinek przejdzie do historiiLego Masters: Prokopa aż zatkało. Uczestnicy stworzyli genialne konstrukcje, odcinek przejdzie do historiiCzytaj dalej

Czy rząd powinien obniżać wymagania egzaminów?

Wielu ekspertów związanych z tematem edukacji w Polsce podkreśla, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca, a uczniowie i tak odczują tę pobłażliwość na kolejnym etapie edukacji. Eksperci wspominali, że zarówno licea, jak i uczelnie wyższe, mogą być zmuszone do organizacji zajęć wyrównawczych, by uzupełnić braki związane z opracowywanym rozporządzeniem.

A czy według Ciebie rząd powinien obniżyć wymagania związane z egzaminami dla ósmoklasistów i maturzystów w 2021 roku? A może nauczanie zdalne nie ma aż takiego wpływu na naukę i obecne standardy powinny zostać podtrzymane?

Następny artykuł