Dzieci korzystające z laptopów na podłodze.
Źródło: Wikipedia Commons

Czy rząd powinien zapewnić uczniom komputery do nauki zdalnej?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Października 2020

Pandemia koronawirusa cały czas się rozwija. Wraz z nadejściem jesieni, w Polsce pojawiła się druga fala zachorowań na COVID-19. W związku z tym w naszym kraju wprowadzone zostały kolejne restrykcje, a część z nich dotyczy uczniów i systemu nauczania. Czy w takiej sytuacji rząd powinien zapewnić uczniom komputery do nauki zdalnej?

Od września w Polsce dramatycznie rośnie liczba nowych, dobowych zachorowań na koronawirusa. W ostatnich dniach Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że przekroczyliśmy liczbę 20 000 zachorowań na COVID-19 w ciągu 24 godzin. Taka sytuacja wymaga konkretnych działań ze strony rządu.

Netflix podrożał. Trzeba wydać dużo więcej pieniędzyNetflix podrożał. Trzeba wydać dużo więcej pieniędzyCzytaj dalej

Pandemia w Polsce coraz gorsza

Epidemia koronawirusa w Polsce przybiera na sile. Od początku pandemii, wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się już 362 731 osób, a 5631 zmarło. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia podało, że w przeciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 21 897 nowych zachorowań na COVID-19. Z powodu nowej choroby zmarło 41 osób, a w powodu negatywnego wpływu koronawirusa na choroby współistniejące życie straciło aż 239 osób w przeciągu ostatniej doby.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Naukowcy odkryli niesamowitą planetę. “Druga Ziemia” przemierza samotnie kosmos

2. Wiele osób popełnia poważny błąd przy noszeniu maseczki. Lepiej go unikać, gdyż może mieć fatalne konsekwencje

Restrykcje się zaostrzają

W ostatni piątek rząd podjął decyzję o zaostrzeniu niektórych zasad związanych z pandemią koronawirusa w Polsce. Najważniejszą informacją była ta o zamknięciu cmentarzy na Święto Zmarłych. Decyzja wywołała oburzenie wśród społeczeństwa i przycmentarnych handlarzy kwiatami i zniczami, dla których ten okres jest niezwykle ważny pod względem dochodów. Coraz więcej mówi się również o powrocie lockdownu w Polsce. Podobne decyzje zapadają w wielu europejskich państwach, wydaje się, że i nasz kraj czeka taki scenariusz. Na razie powróciła jedynie część obostrzeń, w tym te związane z trybem nauki.

Popularna aplikacja zniknie z rynku. Tysiące niezadowolonych użytkownikówPopularna aplikacja zniknie z rynku. Tysiące niezadowolonych użytkownikówCzytaj dalej

Czy rząd powinien ufundować komputery uczniom

Wiosną, gdy w Polsce pojawiła się pandemia koronawirusa, a uczniowie wszystkich szkół zmuszeni byli do nauczania zdalnego pojawił się poważny problem. Wiele rodzin, w których jest więcej niż jedno dziecko, nie posiada odpowiedniej ilości komputerów, żeby wszystkie mogły korzystać ze zdalnego nauczania. Już wtedy mówiło się o tym, że rząd powinien zapewnić komputery rodzinom, które mierzą się z tym problemem. Rok szkolny się jednak zakończył, a Ministerstwo Edukacji robiło wszystko, żeby jesienią nie trzeba było powrócić do zdalnego trybu nauczania.

Jak ogromny jest wszechświat? Nagranie wyjaśnia, ciężko sobie wyobrazićJak ogromny jest wszechświat? Nagranie wyjaśnia, ciężko sobie wyobrazićCzytaj dalej

Początkowo nawet się to udawało, jednak po kilku tygodniach od rozpoczęcia roku szkolnego wzrosła liczba zachorowań, a rząd wprowadził częściowy wymóg nauczania zdalnego. Teraz, kiedy liczby te w dalszym ciągu rosną w zastraszającym tempie przewiduje się, że wszyscy uczniowie i studenci będą zmuszeni do powrotu do tego trybu. Pojawia się więc pytanie, czy w takiej sytuacji rząd powinien zapewnić komputery dla dzieci z rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na zakup odpowiedniej liczby sprzętu, aby każde dziecko mogło w spokoju korzystać z zajęć? A może istnieje inne rozwiązania tego problemu?

Następny artykuł