Kadr z filmu na Youtube
Źródło: https://youtu.be/pC_WQGirEAA

Niesamowite nagranie. Największa w historii chmura pyłu z Sahary przemierza świat

Każdego lata mamy do czynienia z niesamowicie ciekawym zjawiskiem atmosferycznym. Wiatr przenosi z Sahary ogromny ilości pyłu. Jak donoszą naukowcy z całego świata w tym roku mamy do czynienia z rekordowym zjawiskiem tego typu. Doczekało się ono nawet przydomka - Godzilla.

Podróż olbrzymiej chmury pyłu była śledzona przez Europejską Agencję Kosmiczna. Naukowcy pokazali jej podróż po Atlantyku. Przygotowali specjalne wideo pokazujące zjawisko.

Chmura pyłu z Sahary

Godzilla to niesamowite zjawisko atmosferyczne. W tym roku chmura przenoszona przez Atlantyk, to największe zjawisko tego typu w ostatnim dwudziestoleciu. Od takiego właśnie czasu naukowcy zaczęli szerzej badać ten fenomen. Europejska Agencja Kosmiczna przygotowało specjalne wideo pokazujące podróż Godzilli. Chmura przemierza Atlantyk w taki sposób co roku. Jednak dopiero jej tegoroczny rozmiar wzbudził duże zainteresowanie badaczy. Jest ogromna jak wspominają naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Doczekała się ona przydomku Godzilla. Wszystko to ma związek z jej gigantycznym rozmiarem. Dotarłą ona aż do Karaibów oraz południowych obszarów Stanów Zjednoczonych. Podróż Godzilli możemy prześledzić w nagraniu znajdującym się na końcu artykułu.

Niesamowite zjawisko atmosferyczne

Chmura pyłu pokonałą łącznie aż 8 tysięcy kilometrów. Warto przy tym wspomnieć, że całe opisywane zjawisko ma namacalny wpływ na ziemski ekosystem i klimat. Godzilla zbiera pył, który na końcu swojej podróży wpada do Atlantyku. Karmi się nim plankton znajdujący się w Oceanii. Natomiast w sytuacji gdzie chmurze uda się dotrzeć aż do rejonów Ameryki Południowej, staje się nawozem dla lasów deszczowym Amazonii. Zjawisko to może również zakłócać proces formowania się tropikalnych burz i olbrzymich huraganów na Atlantyku. Chmura pyłu z Sahary to fenomenalne zjawisko, które od niedawna jest badane przez naukowców. Zachęcamy gorąco do zapoznania się nagraniem, które znajdziemy poniżej. Wygląda ono kapitalnie:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nad Polską przelatuje kometa. Niepowtarzalne zjawisko zaobserwujesz gołym okiem
  2. Fantastyczny zwiastun misji na Marsa. NASA będzie szukać śladów życia na czerwonej planecie
  3. Rosjanie pracują nad rakietami z napędem jądrowym. Ich cel jest jasny - Mars
  4. Naukowcy coraz lepiej rozumieją burzliwą historię Drogi Mlecznej. Czeka nas kolizja z inną galaktyką

Następny artykuł