Port w Kołobrzegu. Statek wpływa z morza, ludzie na plaży
Źródło: Wikipedia Commons

Nad polskim morzem przechowują groźną substancje. Nikt nic z tym nie robi, zagrożenie jest olbrzymie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
29 Sierpnia 2020

Ogromne zagrożenie czyha nad polskim morzem. W kołobrzeskim porcie przechowywane są ponad 2 tony niezwykle niebezpiecznej substancji.

Port w Kołobrzegu jest miejscem, w którym miasto przechowuje 2200 ton saletry amonowej. Substancja ta, w przeciągu ostatniej dekady, była odpowiedzialna za ogromne eksplozje, w których życie traciły setki ludzi. Ostatnia taka sytuacja miała na początku sierpnia bieżącego roku w Bejrucie.

Wybuch saletry w Bejrucie

4 sierpnia 2020 roku świat obiegła straszna informacja o potężnej eksplozji w bejruckim porcie. W zlokalizowanym tam magazynie przechowywane było 2750 tony saletry amonowej. Substancja to może być wykorzystywana dwojako albo w celach rolniczych, albo do produkcji materiałów wybuchowych. Jeżeli jest ona przechowywana nieprawidłowo, to zagrożenie jest śmiertelne. Tak właśnie było w przypadku saletry przechowywanej w Bejrucie. Pracownicy magazynu nie zastosowali odpowiednich środków bezpieczeństwa co skutkowało niewyobrażalną eksplozją, w wyniku której życie straciło 160 osób, a ponad 6000 zostało rannych.

Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowiskoNaukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowiskoCzytaj dalej

Saletra już w przeszłości powodowała ogromne tragedie

Substancja, która eksplodowała w Bejrucie już w przeszłości pokazywała jak groźna może być, jeżeli nie zadba się o nią w odpowiedni sposób. W 1947 roku doszło do eksplozji saletry amonowej w Teksasie. Wtedy eksplodowało 2300 ton tego materiału zabijając 580 osób. W 2001 roku saletra wybuchła w hangarze lotniczym we francuskim mieście Tuluza. Zginęło wtedy 31 osób.

Asteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzeniaAsteroida leci w kierunku Ziemi. Naukowcy nie wykluczają zderzeniaCzytaj dalej

Kołobrzeg składuje 2 200 ton saletry

O całej sytuacji poinformowało Radio Szczecin. Według nich, w porcie w Kołobrzegu również przechowywana jest saletra amonowa w ilości 2200 ton. Po wydarzeniach z Bejrutu wprowadzono najwyższe środki ostrożności związane z rozładunkiem niebezpiecznego materiału. “Każdy towar obsługiwany w porcie Kołobrzeg posiada specjalną kartę charakterystyki określającą typ ładunku i zasady postępowania. Dopiero po zatwierdzeniu karty przez kapitana portu agent obsługujący statek dostaje zgodę na wejście i rozładunek towaru. Poza zabezpieczeniem i oznakowaniem miejsc przeładunku i składowania oraz wytyczeniem stref i dróg komunikacyjnych, zabezpieczono magazyny, w których składowany jest towar: - tłumaczą władze portu w Kołobrzegu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Do Ziemi dotarł tajemniczy sygnał z kosmosu. Czy czeka nas pierwszy kontakt z kosmitami?
  2. Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Potężny huragan sieje spustoszenie
  3. Naukowcy biją na alarm. Toksyczne panele słoneczne zatruwają środowisko
  4. Włączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczach

Następny artykuł