Korek uliczny na drodze. Sznury samochodów w dwóch kierunkach.
Źródło: Wikipedia Commons

Czy według Ciebie ruch samochodów w miastach powinien zostać ograniczony?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Sierpnia 2020

Naukowcy codziennie alarmują o tym, że jakość powietrza się pogarsza. Ma to miejsce szczególnie w centrach dużych i średnich miast.

Według ekspertów taka sytuacja ma związek między innymi ze względu na duże użycie samochodów do przemieszczania się z domu do miejsca pracy, na zakupy i tak dalej.

Ekologiczna alternatywa dla samochodu?

W dużych polskich miastach coraz popularniejsze stają się elektryczne alternatywy dla samochodów spalinowych. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym zastępstwem dla tego typu ruchu była komunikacja miejska. Władze w wielu miastach wprowadzają coraz więcej autobusów poruszających się dzięki energii elektrycznej lub silnikom hybrydowym. Autobusy jednak nie dojeżdżają wszędzie, co zrobić w takiej sytuacji?

Nawigacja Waze z nową funkcjonalnością. Twórcy stawiają na bezpieczeństwoNawigacja Waze z nową funkcjonalnością. Twórcy stawiają na bezpieczeństwoCzytaj dalej

Od paru lat popularne stały się między innymi rowery miejskie. Dzięki rozsianych po całym mieście stacjom dokującym w prosty i tani sposób możemy wypożyczyć rower i przedostać się nim z punktu A do punktu B we w miarę szybki sposób. Rozwiązanie to ma jednak swoje minusy. Podobnie jak komunikacja miejska, bazy dokujące rozmieszczone są w określonych miejsach, które niekoniecznie muszą być nam na rękę. Inny problem to często same rowery, które potrafią być w tragicznym staniem, lub po prostu może nie być żadnego dostępnego w najbliższej stacji.

Starlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona MuskaStarlink oficjalnie rozpoczął działanie. Znamy pierwsze pomiary prędkości Internetu od Elona MuskaCzytaj dalej

W takiej sytuacji pojawia się trzecia bramka, a więc elektryczne mikropojazdy. Mowa tutaj o wciąż wzbudzających wiele kontrowersji hulajnogach, elektrycznych skuterach oraz samochodach elektrycznych, które można wynajmować za pomocą specjalnego abonamentu. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które czują się pewnie w tego typu pojazdach, mają odpowiednie obeznanie z aplikacjami mobilnymi i rozkładem miasta.

Czy ulicami powinno poruszać się mniej samochodów?

Naukowcy alarmują, że jeżeli nie zmniejszymy emisji dwutlenku węgla, to w niedługim czasie czeka nas katastrofa klimatyczna. Jednym z głównych źródeł CO2 w dużych miastach są samochody poruszające się dzięki silnikom spalinowym. W największych miastach w Polsce, w godzinach szczytu potrafi ich być w mieście naprawdę dużo tworząc ogromne korki. Pojawia się więc pytanie, czy Polacy powinni zrezygnować z poruszania się w centrach miast samochodami na rzecz transportu publicznego i prywatnych firm wynajmujących elektryczne mikropojazdy? Czy ruch samochodów w mieście powinien zostać ograniczony przez władze?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Hulajnogi elektryczne czeka rewolucja. Zaostrzenie przepisów usunie je z chodników
  2. Korea Północna zaatakowała firmy zbrojeniowe. Izrael alarmuje
  3. Samolot pasażerski aktualizowany dyskietkami. Archaiczna technologia w nowoczesnych czasach
  4. Internet wrze. Celebryci i influencerzy zabierają głos w sprawie represji środowiska LGBT

Następny artykuł