Układ wydechowy w samochodzie. Spaliny z rury wydechowej.
Źródło: Wikipedia Commons

Czy to już koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Do 2030 mają zniknąć

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Września 2020

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze na całym świecie. Transformacja do zeroemisyjnego transportu sprawia, że światowe rządy zaczęły planować całkowite odejście od pojazdów spalinowych.

Jednym z państw, które najbardziej rygorystycznie podchodzi do tego tematu jest Wielka Brytania, która w ramach walki z postępującymi zmianami klimatu, wspierania elektromobilności oraz odbudowy gospodarki po globalnej pandemii planuje zablokować sprzedaż samochodów działających w oparciu o tradycyjne silniki na paliwa kopalne.

Samochody elektryczne coraz bardziej popularne

Unia Europejska bardzo mocno działa w kierunku powstrzymania katastrofy klimatycznej. Najważniejszym aspektem tego pojedynku jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, w związku z tym UE nakłada coraz bardziej surowe obostrzenia związane z produkcją CO2. Jedną z branży, która najbardziej na tym cierpi jest motoryzacja. Producenci samochodów muszą coraz bardziej kombinować, aby ich pojazdy nie przekraczały dopuszczalnych norm lub kierować się w stronę samochodów o napędzie elektrycznym. Praktycznie wszyscy producenci coraz bardziej ochoczo idą właśnie w tym kierunku.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców

2. Na dnie Odry odnaleziono ogromny skarb. Archeolodzy są pod wrażeniem znaleziska

Nadchodzą ogromne zmiany na Zalando. Polacy odczują je pierwsiNadchodzą ogromne zmiany na Zalando. Polacy odczują je pierwsiCzytaj dalej

Walka z globalnym ociepleniem trwa

Globalne ocieplenie przyczynia się bardzo mocno do zmian w naszym klimacie. Skutki tych zmian są już odczuwalne przez większość mieszkańców naszej planety, a może być tylko gorzej. Ogromne pożary trawiące Stany Zjednoczone i Australię, susze w Europie i śmiercionośne monsuny w Indiach i Bangladeszu są tylko zapowiedzią tego, co mogą przynieść kolejne lata, jeżeli ludzkość nie zmieni swojego podejścia do emisji dwutlenku węgla. Kolejnymi przykładami zmian klimatu jest sytuacja pogodowa na Grenlandii, Syberii i w Arktyce. Rekordowe temperatury, opady deszczu i roztapiające się lodowce mogą niebezpiecznie podnieść poziom mórz i oceanów - NASA szacuje, że do 2100 roku poziom ten może się podnieść nawet o 38 centymetrów.

Koniec samochodów spalinowych do 2030 roku

Początkowy plan Wielkiej Brytanii zakładał, że sprzedaż samochodów o napędzie spalinowym zostanie zablokowany do 2040 roku. Teraz pojawiły się informację, że wyspiarski kraj chce skrócić ten okres o 10 lat, co oznacza, że sprzedaż samochodów z takimi silnikami przestanie być legalna w 2030 roku. Informacje przekazał dziennik “The Guardian”, a ostateczną decyzję brytyjski rząd ma podać tej jesieni.

Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańcówPotężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańcówCzytaj dalej

Decyzja o skróceniu tego procesu związana jest z resztą z pandemią koronawirusa. Skutki gospodarcze jakie wywołała pandemia wymusza przejście na transport bezemisyjny. Jak zapewniają eksperci, budowa takich pojazdów oraz infrastruktury, która będzie je wspierała ma pomóc w obudowie “zielonej” gospodarki po pandemicznym kryzysie. Podobne plany snuje z resztą Francja, która obecnie myśli nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży samochodów o napędzie spalinowym w 2040 roku, Niemcy, Irlandia i Holandia (wszystkie od 2030 roku). Absolutnym rekordzistą w tym temacie jest Norwegia, która planuje wprowadzenie tego rozwiązania już za 5 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wypadek w mazowieckim. Przed maskę wyskoczył olbrzymi zwierz, nie miała szans wyhamować
  2. Koszyki w Lidlu mają ukrytą cudowną funkcję. Wielu klientów jej nie zna i wielka szkoda
  3. Potężny cyklon pustoszy Europę. Ofiary śmiertelne, podtopienia i zniszczone domy. Dramat mieszkańców
  4. Tajemnicze zjawisko na Słońcu. Przełomowe odkrycie, które wszystko zmieni
  5. Wprowadzają wyczekiwany zakaz. Polska wieś jest wściekła, mieszkańcom grożą wysokie mandaty
  6. Minister Zdrowia ujawnił, kiedy do Polski trafi szczepionka. Zdradził nawet, ile będziemy musieli za nią zapłacić

Następny artykuł