Tesla Roadster
Źródło: Tesla

Czy uważasz, że w pełni autonomiczne samochody mogą zastąpić dziś używane?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Lipca 2020

Postęp technologiczny w obecnych czasach jest zaskakujący. Być może to kwestia kilkunastu lat, zanim to, co dziś uznajemy za "nowe" mogłoby okazać się standardem. W tym również i autonomiczne samochody... czy jednak mają szansę się przebić?

Można snuć wiele przypuszczeń na temat przyszłości, ale to, co się spełni, jest i tak nie do odgadnięcia.

Elon Musk, Tesla i przyszłość

Przyszłość motoryzacji rysuje się w wybitnie jasnych barwach - doczekaliśmy się czasów, gdy Elon Musk publicznie oświadcza, że jeszcze w 2020 roku możliwe jest osiągnięcie przez pojazdy Tesli autonomiczności piątego, czyli najwyższego stopnia. Oznacza to po prostu możliwość kompletnego wymontowania systemów sterowania, a samochód byłby w stanie zupełnie samodzielnie poruszać się po drodze. Wystarczyłoby wskazać mu tylko nasz cel. Proste? Jasne! Ale zarazem nieco... niepokojące?

Mercedes skorzysta z rozszerzonej rzeczywistości. W samochodach pojawią się rozwiązania ARMercedes skorzysta z rozszerzonej rzeczywistości. W samochodach pojawią się rozwiązania ARCzytaj dalej

Czy autnomia wyprze klasykę?

Jednak samochody w pełni autonomiczne na drogach to raczej pieśń przyszłości. W końcu do poruszania się po takich trasach zapewne trzeba byłoby wprowadzić nowe prawo, zasady bądź nawet oznaczenia. W dalszym ciągu większośc firm nie skupia się na takich pomysłach, a stara się po prostu uprzyjemnić nam jazdę - choćby poprzez wyposażanie samochodów w ekrany rozszerzonej rzeczywistości albo szereg innych udogodnień zapewniających bezpieczeństwo. Jednak, czy kiedyś samochody w pełni autonomiczne mogą wyprzeć te znane nam dziś? Czy taka wizja przyszłości może być bezpieczna?

Zapraszamy do dyskusji na naszym oficjalnym profilu na Facebooku!

Zobacz także:

  1. Zaawansowany tor kolejowy w Arabii Saudyjskiej. To pierwszy krok do budowy miasta przyszłości
  2. Amerykańskie wojsko używa technologii kosmitów. Senator potwierdza
  3. Nie ma ucieczki przed sztuczną inteligencją. AI widzi przez ściany
  4. Otwarcie ogromnego, szklanego mostu w Chinach. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa


Następny artykuł