Pilot myśliwca F-15 w powietrzu.
Źródło: PxHere

Nagranie z tankowania samolotu w powietrzu. Niesamowita precyzja i umiejętności pilota

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Czerwca 2020

Tankowanie samolotu w powietrzu to niezwykle karkołomne zajęcie. Dla pilotów Air Force jest to jednak chleb powszedni. Ogromna precyzja i umiejętności pilota pokazane na wspaniałym nagraniu.

Piloci myśliwców przechodzą niezwykle długie i trudne szkolenia zanim zasiądą za sterami najlepszych maszyn lotniczych. Ważną umiejętnością, którą muszą opanować jest możliwość tankowania w samolotu w powietrzu.

Powietrzne tankowce i powód takiego działania

Do przeprowadzenia tankowania samolotu w powietrzu potrzebny jest oczywiście inny samolot, który dostarczy paliwo na odpowiednią wysokość. Służą do tego tak zwane powietrzne tankowce. W powietrzu tankowane są głównie bombowce, które dzięki temu mogą dostarczyć ładunek bojowy na większą odległość bez potrzeby zatrzymywania się po drodze, co często może wiązać się ze sporym ryzykiem. Uzupełnianie paliwa w locie stosuje się również wobec innych rodzajów maszyn, takich jak myśliwce, samoloty transportowe, a nawet helikoptery. Tankowanie w powietrzu stosuje się jeszcze w jednym konkretnym celu, mianowicie, aby wykorzystać w pełni załadunek maszyny. Jeżeli samolot bombowy jest obciążony do granic możliwości, to przeprowadza się start z niewielką ilością paliwa wlaną do baku, a niedobory uzupełnia się już właśnie w locie.

Ogromna precyzja i umiejętności

Na poniższym nagraniu możemy zaobserwować moment powietrznego tankowania ciężkiego myśliwca McDonnell Douglas F-15 Eagle przez specjalnie przystosowany do takiego działania powietrzny tankowiec Boeing KC-135 Stratotanker. Misja miała miejsce drugiego czerwca nad Al Udeid Air Base w Katarze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dron uchwycił niesamowity moment. Nagranie potyczki łosia z wilkiem w pięknych okolicznościach natury
  2. Panika w chorwackim kurorcie. Rekin podpłynął niebezpiecznie blisko, udało się go nagrać
  3. Nagrania Polaka podbija internet. Zbudował dźwig na balkonie, bo nie chciało mu się wnosić zakupów
  4. Dron niszczy gniazdo szerszeni. Niesamowite nagranie

Następny artykuł