Gulfstream G550 samolot rządowy, napis Republic of Poland.
Źródło: Archiwum MON

Jesteście ciekawi jak podróżuje polski prezydent? Oto Gulfstream G550 - samolot za ponad 200 mln zł

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
24 Czerwca 2020

Dzisiaj Andrzej Duda poleciał do Stanów Zjednoczonych odbyć spotkanie z tamtejszym liderem, Donaldem Trumpem. Polski prezydent odbył podróż za pomocą samolotu Gulfstream G550, który został zakupiony na potrzeby władz w 2016 roku. Wcześniej przedstawiciele polskiej polityki poruszali się maszynami PLL LOT.

Podczas spotkania, głowy obu państw będą rozmawiać o bezpieczeństwie energetycznym oraz militarnym.

Umacnianie relacji transatlantyckich

Andrzej Duda jest pierwszym politykiem, który odbędzie spotkanie z Donaldem Trumpem w dobie globalnej pandemii koronawirusa. Podczas spotkania mają zostać poruszone kwestie bezpieczeństwa energetycznego oraz militarnego. Parę dni temu informowaliśmy o tym, że Trump będzie przekonywał polskiego przywódcę do zakupu elektrowni atomowej. “Nie mam żadnych wątpliwości, że wobec pandemii koronawirusa i tego wszystkiego, co obserwujemy dzisiaj na świecie, silne sojusze i wartość współpracy międzynarodowej jest wręcz nieoceniona. Dlatego to bardzo ważne, żebyśmy umacniali nasze relacje transatlantyckie, abyśmy umacniali nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi” - tak o spotkaniu mówił przed wylotem Andrzej Duda.

Dwa samoloty za ponad pół miliarda złotych

Na spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych, Andrzej Duda poleciał rządowym samolotem pasażerskim Gulfstream G550. Dwie maszyny tego typu zostały zakupione w 2016 roku za łączną kwotę 440,5 mln zł netto (czyli ponad 538 mln zł z uwzględnieniem podatku, który płaci strona polska). Z samolotu korzystają m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Wcześniej do politycznych wizyt rząd wynajmował maszyny PLL LOT. Rząd posiada również trzy Boeingi 737, które służą do transportowania VIP-ów. Wymogiem MON podczas kupowania maszyn był przede wszystkim zasięg. Samolot musi przelecieć dystans z Polski do Nowego Jorku na jednym tankowaniu. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć prezentujących rządową maszynę.

Gulfstream G550 na pasie startowym. Samolot rządu polskiego.Gulfstream G550 na pasie startowym. Samolot rządu polskiego. ZbliżenieGulfstream G550 kokpit pilotów.Gulfstream G550 strefa dla pasażerów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NASA testuje elektryczny samolot. Będzie miał dwukrotnie większy zasięg od tradycyjnych maszyn
  2. Nagranie z tankowania samolotu w powietrzu. Niesamowita precyzja i umiejętności pilota
  3. Obostrzenie, które irytowało Polaków zostaje zniesione. Wicepremier Emilewicz podała konkretną datę
  4. Wielka Brytania zmienia zasady. Jednak nie polecimy na Wyspy, tak jak i do kilku innych krajów

Następny artykuł