Airbus pierwszy autonomiczny lot samolotu pasażerskiego
Źródło: airbus.com

Oto pierwszy autonomiczny samolot pasażerski Airbus. Odbyły się kluczowe testy

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Lipca 2020

Koncern Airbus właśnie poinformował o zakończeniu testów ich najnowszego dzieła - Airbusa A350-1000 XWB. Ten autonomiczny samolot z powodzeniem zakończył wszystkie testowe loty. Nie jest to jedyna firma celująca w taką technologię.

Airbus poinformował o przełomowym wydarzeniu. Ich autonomiczny samolot pozytywnie ukończył wszystkie testy.

Autonomiczne samoloty przyszłością?

Halo? Czy leci z nami pilot? Otóż... już nie będzie musiał! Technologie używane w autonomicznych samochodach są coraz bardziej zaawansowane, a zdaniem Elona Muska pełna autonomiczność (tj. bez potrzeby w ogóle instalowania kierwonicy w środku możliwa jest do osiągnięcia jeszcze w tym roku. Dlaczego więc nie spróbować by przenieść tę ideę na samoloty? Nie dość, że linie lotnicze od lat mają kłopoty z dostępnością pilotów kontrastującą z coraz większym zainteresowaniem tą formą podróży, to jeszcze aktualna pandemia koronawirusa spowodowała głębszy kryzys.

Obrazy Techgame"Statek kosmitów" 10-krotnie większy od Ziemi uchwycony przez NASACzytaj dalej

Airbus nie omieszkał się pochwalić

Koncern Airbus niezmiernie szybko pracuje nad swoimi autonomicznymi samolotami. Pierwszy taki model musiał jednak przejść szereg bardzo wymagających testów - w końcu chodzi tu nawet nie o bezpieczeństwo jednostki, a setek ludzi naraz. Airbus A350-1000 XWB zakończył już 500 testowych lotów, które miały posłużyć do oceny i "wyszkolenia" technologii rozpoznawania obrazu. Z tego względu koncern postanowił przetestować samolot na pełni jego aktualnych możliwości, z naciskiem na sprawdzenie funckjonalności zewnętrznych kamer pozwalających dostosowywać trajektorię lotu.

Macie jeszcze PSP? Lepiej je sprawdźcie, unikniecie wielkiego problemuMacie jeszcze PSP? Lepiej je sprawdźcie, unikniecie wielkiego problemuCzytaj dalej

Autonomia w lotnictwie

Okazuje się, że najnowsza technologia świetnie dała sobie radę także w ostatnim na ten moment, bojowym zadaniu. Samolot wykonał pełny autonomiczny lot, od stanowiska startowego aż do lądowania. Te manewry również zakończyły się sukcesem. Firma na razie nie chce zapowiadać, kiedy możemy doczekać się zastosowania autonomii w praktycznych lotach pasażerskich. Warto jednak wiedzieć, iż nowe samoloty nie mają być traktowane jako w pełni autnomiczne, a ich systemy mają służyć za pomoc dla często zmęczonych pilotów.

Zobacz także:

  1. Pilot myśliwca kontra sztuczna inteligencja. Już niedługo dojdzie do wielkiego pojedynku
  2. Nie lubisz cen Tesli? Elon Musk również - zapowiada najtańszy model
  3. Polskie elektryczne auta przyszłości. Oto prototypy Izery
  4. Satelity Starlink mogą spadać nam na głowy. Niepokojące wieści od inżynierów SpaceX


    Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł