Zmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowany
Samsung Group straciło swojego prezesa. Lee Kun-hee zmarł w wieku 78 lat. Mężczyzna pełnił również funkcję prezesa najważniejszego przedsiębiorstwa należącego do koncernu, a więc Samsung Electronics. Jak podają media, Lee Kun-hee był pół roku temu hospitalizowany z powodu problemów zdrowotnych.
"Prezes Lee był prawdziwym wizjonerem, który przekształcił Samsunga w światowego lidera innowacji i z lokalnego biznesu uczynił przemysłową potęgę. Jego deklaracja Nowego Zarządzania z 1993 r. była motywacją do realizacji wizji firmy, polegającej na dostarczaniu najlepszej technologii, która pomaga rozwijać globalne społeczeństwo. Jego dziedzictwo będzie wieczne" - poinformowały w oficjalnym komunikacie władze Samsunga.
Od początku z Samsungiem
Lee Kun-hee urodził się 9 styczna 1942 roku w Ŭiryŏng. Południowokoreański biznesmen pełnił funkcję prezesa koncernu Samsung od 1987 do 2008 roku, a następnie zarządzał przedsiębiorstwem Samsung Electronics od 2010 roku do 2014, kiedy to z powodu rozległego ataku serca musiał zejść ze sceny na rzecz długiej rehabilitacji. W tym czasie jego obowiązki przejął jego syn Lee Jae-yong.
Lee Kun-hee był związany z Samsungiem w zasadzie od samego początku swojej kariery. Był synem Lee Byung-chula, jednego z założycieli Samsung Group, która początkowo specjalizowała się w exporcie owoców i suszonych ryb. Lee dołączył do Samsunga w 1966 roku.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Fotowoltaika na wieczność. Panele słoneczne, które mogą działać do kolejnego tysiąclecia
2. Naukowcy przewidują, że COVID-19 stanie się chorobą endemiczną. Co to oznacza?
Zmarł legendarny prezes Samsunga
To właśnie Lee Kun-hee uznawany jest za ojca sukcesu Samsunga w Korei i na całym świecie. Pod jego rządami, Samsung stał się największym producentem smartfonów i układów pamięci na świecie. Sprawił on również, że całkowita sprzedaż firmy stanowi obecnie jedną piątą produktu krajowego Korei Południowej.
Nie tylko Samsung
Chociaż dużą część swojego życia Lee Kun-hee poświęcił na budowanie potęgi Samsunga, to nie było to jego jedyne zainteresowanie. Koreańczyk był bardzo zaangażowany w działania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. To między innymi dzięki jego staraniom, Korea Południowa uzyskała prawa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2018 roku. W 1996 roku Lee z resztą dołączył do zespołu MKOl-u. Rok wcześniej z kolei Samsung został jednym z głównych sponsorów tej organizacji.
Ostatnie lata to walka o życie
Lee Kun-hee od 2014 roku wygaszał swoją działalność zarówno w Samsungu (gdzie jego funkcje przejął jego syn) oraz w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (w 2016 roku otrzymał tytuł honorowego członka). Sytuacja ta ma związek z ciężkim stanem zdrowia mężczyzny. W 2010 roku przeszedł pierwszy, ciężki zawał serca. Ostatni raz hospitalizowany z powodu zawału serca był pół roku temu.
ZOBACZ TAKŻE:
- Ma 56 lat i jest najstarszą dziewczyną Bonda. Monica Bellucci zdradziła sekret wiecznej młodości
- Przypaliła ulubione garnki w domu. Na szczęście okazało się, że w lodówce miała najlepszy z możliwych ratunek
- Eksperci biją na alarm. Listwy przepięciowe w domach Polaków mogą wywołać pożar, wadliwy sprzęt zalewa sklepy
- Czy jesteśmy obserwowani przez obce cywilizacje? Naukowcy są tego pewni i podają konkretne planety
- Bill Gates stworzy krowę GMO. Wielkie plany miliardera na walkę z głodem
- Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE
- Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?