Rakieta Delta IV Heavy podczas startu z misją NROL-44
Źródło: YouTube

Tragedia amerykańskiego wywiadu. Nie potrafią wysłać szpiegowskiego satelity na orbitę

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Września 2020

Na trzy sekundy przed startem rakiety Delta IV Heavy doszło do anulowania akcji. Rakieta miała wynieść na orbitę szpiegowskiego satelitę NROL-44. Misja musiała zostać jednak przełożona. 

Jest to już kolejny raz, kiedy misja wyniesienie szpiegowskiego o satelity NROL-44 musiała zostać odwołana. Tym razem zabrakło jedynie trzech sekund do startu.

Delta IV Heavy – kosmiczna potęga od ULA

Deltra IV Heavy jest najpotężniejszą rakietą należącą do United Launch Alliance (konsorcjum założone prze Boeinga i Lockheed Martin). Jest ona w stanie wynieść na niską orbitę okołoziemską ładunek o łącznej masie 28 370 kilogramów, a na orbitę stacjonarną ładunek ważący 13 810 kilogramów. Prezez ULA, Tory Bruno, po nieudanym starcie stwierdził, że zarówno rakieta, jak i ładunek nie zostały uszkodzone, a anulowanie startu nastąpiło automatycznie ze względu na samoczynne wyłączenie się silników podczas sekwencji startowej. Wina leży zapewne po stronie systemu naziemnego.

Jak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w TeksasieJak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w TeksasieCzytaj dalej

Szpiegowski satelita nie może odlecieć

Jak czytamy w oficjalnym stanowisku przedstawicieli United Launch Alliance: “Start United Launch Alliance Delta IV Heavy z misją NROL-44 realizowaną na zlecenie Narodowego Biura Rekonesansu, został odwołany w związku z niespodziewanym wydarzeniem, do którego doszło na trzy sekundy przed startem. Zespół specjalistów analizuje dane i określi dalsze kroki. Minimalny czas oczekiwania przed kolejnym startem wynosi 7 dni”. Jest to już drugie opóźnienie misji NROL-44. Początkowo rakieta miała wystartować 27 sierpnia, jednak ze względu na problemy ze sprzętem na stanowisku startowym przełożono start na kolejny termin. Poniżej możecie obejrzeć nagranie z anulowanej sekwencji startowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Twarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowców
  2. Jak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w Teksasie
  3. Polscy bohaterowie byli gotowi zginąć za ojczyznę. "Żywe torpedy" w obronie kraju
  4. We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwować

Następny artykuł