Rosyjski satelita nad Ziemią.
Źródło: PickPik

Rosyjski satelita spadł na Ziemię. Urządzenie miało problemy techniczne

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
23 Września 2020

Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) poinformowało, że rosyjski satelita obserwacyjny Monitor-E spłonął w atmosferze, a jego szczątki spadły na Ziemię.

Satelita, który na orbicie okołoziemskiej znajdował się od 15 lat spadł we wtorek rano do Oceanu Atlantyckiego. Urządzenie w przeszłości miało spore problemy techniczne związane z funkcjonowaniem.

Jakie zadanie miał rosyjski satelita

Rosyjski satelita Monitor-E został umieszczony na orbicie okołoziemskiej 15 lat temu. Jego zadaniem było pozyskiwanie danych operacyjnych związanych z teledetekcją Ziemi. Rosjanie używali tego satelity do monitorowania środowiska, badań związanych z zasobami naturalnymi naszej planety oraz kartografii i działalności gospodarczej.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta? Lekarz uważa, że Jezus zmartwychwstał

2. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

6 lat służby rosyjskiego satelity

Urządzenie zostało wysłane w kosmos 26 sierpnia 2005 roku za pomocą rakiety nośnej Rokot z kosmodromu Plesieck, który znajduje się w obwodzie archangielskim. Po 6 latach ze względu na zły stan techniczny satelita został wycofany ze służby. Przez kolejne lata krążył wokół naszej planety i nie prowadził żadnych zaawansowanych działań.

Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicęZagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicęCzytaj dalej

Nieaktywne satelity stwarzają duże niebezpieczeństwo

Zgodnie z informacjami z 2018 roku, przez cały okres ery kosmicznej, ludzkość wysłała na orbitę ponad 8600 satelitów. Z tej liczby na naszej orbicie znajduje się obecnie około 5000 z czego jedynie 1800 jest w aktywnej służbie. Taka sytuacja tworzy ogromne zagrożenie, ponieważ naukowcy odpowiedzialni za utrzymanie satelitów na odpowiednich kursach niemalże cały czas muszą kontrolować ruch martwych satelitów oraz kosmicznych śmieci, które stwarzają ogromne zagrożenie nie tylko dla satelitów, ale również Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), na której przebywają ludzie.

Największa katastrofa związana z satelitami

10 lutego 2009 roku doszło do jednej z największych kolizji satelitów w historii ludzkości. Doszło wtedy do zderzenia dwóch komunikacyjnych satelitów: aktywnego, komercyjnego urządzenia Iridium 33 zderzył się z rosyjskim, wojskowym satelitą Kosmos-2251. Zderzenie nastąpiło przy prędkości 11 700 kilometrów na godzinę co spowodowało powstanie ponad 1000 fragmentów satelitów większych niż 10 cm, które w niekontrolowany sposób rozprzestrzeniły się na orbicie.

Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w CzarnobyluNajniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w CzarnobyluCzytaj dalej

Satelita spadł na Ziemię

22 września 2020 roku rosyjski satelita obserwacyjny Monitor-E opuścił swoją orbitę i spalił się w ziemskiej atmosferze. O wydarzeniu poinformowało Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). Nad ranem szczątki satelity, który ze względu na zły stan techniczny nie działał od lat spadły we wtorek nad ranem do Oceanu Atlantyckiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies rasowy, ale bez rodowodu. Czy pies bez papierka jest kundlem?
  2. Powinny znaleźć się w sezonowym menu każdego Polaka. W placku drożdżowym śliwki smakują najlepiej
  3. Czy to już koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Do 2030 mają zniknąć
  4. Zagadkowe światła wokół komety. Naukowcy odkryli niesamowitą tajemnicę
  5. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  6. Wstrząsające wyznanie Anny Muchy. Chyba nikt się go nie spodziewał

Następny artykuł