Saturn i jego pierścienie - grafika koncepcyjna
Źródło: NASA

Niesamowite zjawisko nad polskim niebem. Można zobaczyć Saturna gołym okiem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Lipca 2020

Lipiec na polskim niebie jest niezwykle widowiskowy. Od kilku dni możemy na nim zaobserwować gołym okiem Jowisza, teraz do grona planet widocznych bez użycia specjalistycznych sprzętów dołączył Saturn.

W lipcu Ziemia znalazła się w opozycji z Jowiszem i Saturnem. Oznacza to, że naszą planetę dzieli najkrótsza odległość z tymi ciałami niebieskimi. Dzięki temu możemy planety możemy obserwować gołym okiem.

Saturn nad polskim niebem

Zjawisko opozycji następuje wtedy, gdy dwa ciała niebieskie znajdą się dokładnie po przeciwnej stronie Słońca. W takim wypadku obydwie planety (w tym wypadku Saturn i Ziemia) znajdują się w najbliższej odległości w ciągu roku. W takiej sytuacji planeta jest widoczna gołym okiem przez całą noc na niebie. Planeta taka jest widoczna tuż nad horyzontem. Jak jednak znaleźć to ciało niebieskie?

Potencjalnie niebezpieczna asteroida przeleci koło Ziemi. Takich obiektów będzie więcejPotencjalnie niebezpieczna asteroida przeleci koło Ziemi. Takich obiektów będzie więcejCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE: Masz stary dowód osobisty? Gratulacje, możesz zyskać ogromne pieniądze

Jak znaleźć Saturna na niebie

Dziennikarz naukowy oraz pasjonat astronomii, Karol Wójcicki tłumaczy, że najłatwiejszym sposobem na odnalezienie Saturna jest... odnalezienie Jowisza. Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego i na nocnym niebie obecnie świeci najjaśniej. Saturn znajduje się w bliskiej odległości i znajdziemy go kierując nasz wzrok na lewo od Jowisza. Jak podkreśla Wójcicki, obydwa obiekty nie powinny migotać, jak mają to w zwyczaju robić gwiazdy. Ważnym wymogiem podczas poszukiwania tych planet jest znalezienie miejsca, które nie jest otoczone wysokimi budynkami lub drzewami.

Sieć 5G o najwyższej częstotliwości 26 GHz może niedługo pojawić się w PolsceSieć 5G o najwyższej częstotliwości 26 GHz może niedługo pojawić się w PolsceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na Wenus istnieją aktywne wulkany. Najnowsze odkrycie naukowców
  2. Ostatni człowiek na Księżycu zostawił tam nietypową pamiątkę
  3. Drążek Neil'a Armstronga za 370 tys. dol. Aukcja ekwipunku z Programu Apollo okazała się hitem
  4. NASA podaje oficjalną datę umieszczenia teleskopu Jamesa Webba na orbicie

Następny artykuł