Tytan i Saturn
Źródło: nasa.gov

Na tym księżycu może istnieć życie. Niesamowite odkrycie sondy kosmicznej

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Czerwca 2020

Jedna z kosmicznych sond zakończyła swoje badania w 2017 roku. Analizowała ona wtedy Saturna i jego księżyce, a do dziś wypływają nowe fakty. Wedle ostatnich z nich, pod powierzchnią jednego z księżyców planety istnieją czynniki wskazujące na możliwość istnienia tam życia.

Analizy księżyca Saturna przyniosły zaskakujące wnioski. Być może istnieje tam życie.

Czy w kosmosie istnieje życie?

Zdaniem wielu naukowców, choć na ten moment nie ma dowodów na istnienie życia gdziekolwiek poza naszą planetą, najpewniej "gdzieś tam daleko" jakaś forma życia się rozwija. Wynika to z prostej zależności - skoro my istniejemy, to czemu nikt inny miałby nie istnieć? Wysiłki astronomów w poszukiwaniu potencjalnych miejsc, w których mogą przebywać kosmici nie ustają, a ostatnio pojawiły się informacje o opracowaniu katalogu obiektów niebieskich w pobliżu których życie mogło się wykształcić. Przy okazji analizy różnych planet czy innych kosmicznych skał naukowcy starają się również sprawdzić, czy w danym miejscu są sprzyjające egzystencji warunki.

Zaskakujące odkrycie sondy kosmicznej

Jedna z kosmicznych sond, Cassini, swoją służbę skończyła w roku 2017, gdy przeleciała przez atmosferę Saturna. Wnioski z jej badań okazują się dość obszerne - w końcu na studiowaniu planety spędziła około 15 lat. Cassini skupiła się także na księżycach tej planety, m.in. na Tytanie. Ostatnie analizy danych dostarczonych przez sondę okazały się zaskakujące. Okazuje się, że na powierzchni księżyca istnieją kratery - są to pozostałości po aktywności wulkanicznej księżyca. Choć sam obiekt jest lodowym księżycem, zanotowano istnienie tam źródeł ciepła. Zlokalizowane są one pod jego powierzchnią. Co to oznacza?

Ciepły lodowy księżyc

Same źródła ciepła nie oznaczają, że pod powierzchnią księżyca harcują ufoludki. Jest to jednak dowód na to, że jakaś forma źródeł ciepła tam istnieje, a co za tym idzie - może istnieć tam również życie. Aktywne kratery Tytana wykryto w rejonie polarnym obiektu. Wiele z otworów znajdujących się w tamtym obszarze wykazuje cechy wulkaniczne, co niejako pozwala sądzić, iż aktywne kratery na księżycu mogą być nawet do dziś. Widocznie coś w ustaleniach naukowców faktycznie jest - w 2026 roku NASA planuje wystartować z misją Dragonfly. Nowa sonda skupi się analizie Tytana pod kątem istnienia tam dowolnej formy życia.

Zobacz także:

  1. Godzilla z Sahary ma 3 kilometry wysokości. Zagraża chorym na COVID-19
  2. Niesamowite nagranie, astronomowie pokazali 10 lat życia Słońca klatka po klatce
  3. Jeśli kosmici istnieją, to gdzie ich szukać? Naukowcy stworzyli katalog, który może udzielić nam wielu odpowiedzi
  4. Rosja jak NASA. Oni także będą wysyłać turystów w kosmosNastępny artykuł