Kadr z setnego odcinka Misia Uszatka.
Źródło: YouTube

Pamiętacie Misia Uszatka i Colargola? Animacja poklatkowa z Polski, która zawojowała świat

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Września 2020

Animacja poklatkowa stała się prawdziwym symbolem powojennej kinematografii w Polsce. Rozwój studia Se-ma-for sprawił, że animacje tworzone w Polsce wypłynęły na szerokie wody, a nawet zdobywały Oscary.

Najbardziej rozpoznawalnymi postaciami, które zostały stworzone w łódzkim studiu Se-ma-for, to oczywiście Miś Uszatek i Colargol. Z tymi postaciami dorastały całe generacje Polaków i jak się okazuje, również dzieci na całym świecie.

Studio Se-ma-for - początki

Początki Studia Se-ma-for sięgają 1947 roku. Wtedy jeszcze mieściło się ono w prywatnym mieszkaniu plastyka Zenona Wasilewskiego. Pierwszą animacją, którą zrealizował Wasilewski razem ze swoimi przyjaciółmi, również entuzjastami animacji, był film lalkowy “Za króla Krakusa”. Produkcja zadebiutowała jesienią 1947 roku i wydarzenie to dało początek Studiu Filmów Kukiełkowych “Filmu Polskiego”. Trzy lata później założony został WWF Oddział FIlmów Rysunkowych, gdzie pracował między innymi Władysław Nehrebecki, twórca Bolka i Lolka i Lechosław Marszałek, twórca Reksia (ten po pewnym czasie opuścił łódzką wytwórnie i rozpoczął współpracę ze studiem w Bielsku). W roku 1956 Oddział Filmów Kukiełkowych został przekształcony w Studio Filmów Lalkowych. W tym okresie dla tego studia zaczęli tworzyć między innymi Tadeusz Wilkosz (Colargol i Pik-Pok) oraz Lucjan Dembiński (Miś Uszatek).

Se-ma-for na Oscarach

Pierwsza nominacja i wygrana Oscara dla produkcji stworzonej w łódzkim Se-ma-forze nastąpiła w 1983 roku. Polski film awangardowy “Tango”, który został stworzony w Studiu Małych Form Filmowych przez Zbigniewa Rybczyńskiego zdobył Nagrodę Akademii Filmowej w kategorii Najlepszego krótkiego filmu animowanego. Na drugi sukces tej skali, łódzkie studio musiało poczekać aż do 2007 roku. Wtedy to nagrodę w tej samej kategorii co “Tango” dostał film “Piotruś i wilk”. Brytyjsko-polska produkcja lalkowa została zrealizowana w łódzkiej wytwórni filmowej Se-ma-for.

Miś Uszatek i Colargol – misie, które bawiły miliony

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu widział legendarnego Misia Uszatka (co klapnięte ucho ma) oraz Misia Colargola, który podróżuje po świecie ze swoją magiczną teczką. Jak się okazuje charakterystyczni bohaterowie zyskali uznanie również poza granicami naszego kraju. Miś Colargrol powstał we współpracy polskiego scenografa Tadeusza Wilkosza i francuskiego producenta Alberta Barille’a (Był sobie człowiek, Było sobie życie). Miś oprócz polskiej i francuskiej telewizji trafił również do USA i Wielkiej Brytanii, gdzie znany był jako Barnaby oraz do Kanady, gdzie nosił imię Jeremy.
Miś Uszatek miał równie bogatą historię występów zagranicznych. Wystarczy wspomnieć, że serial o Misiu uszatku jest najlepiej sprzedającym się za granicą produktem Telewizji Polskiej. Miś z charakterystycznym klapniętym uszkiem bawił dzieci w Słowenii, Finlandii, katalonii, Macedonii, Holandii, na Słowacji, Węgrzech i w Portugalii. Miś Uszatek zaliczył również występu w Japonii, gdzie znany był jako Oyasumi Kuma-chan. A Wy lubiliście oglądać bajki produkowane w studiu Se-ma-for? Które są Waszymi ulubionymi?

Miś Uszatek i inne zwierzaczki w Muzeum Studia Se-ma-for w Łodzi.

Następny artykuł