Zakaz Segwayowania. Znak zakazujący poruszania się pojazdem Segway.
Źródło: maxpixels

Każdy o nim marzył, teraz schodzi z rynku. Kultowy pojazd był z nami 20 lat

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

Segway wdarł się na światowy rynek w wielkim stylu. Na początku lat dwutysięcznych chciał mieć go każdy. Potem okazał się niezastąpionym kompanem ochroniarzy w galeriach handlowych. Po 20 latach Segway Inc. podjęło decyzję o zamknięciu produkcji tego charakterystycznego dwukołowca.

Rynek tak zwanych mikropojazdów napędzanych energią elektryczną przeżywa w obecnych czasach prawdziwy boom. Segway był jednym z pierwszych, który zwrócił się w stronę ekologicznego transportu.

Historia Segwaya

Segway sięga swoją historią już do 1993 roku. To właśnie wtedy projekt na samobalansującego się robota transportowego zostało opatentowane. Sam pojazd powstał w 1999 roku i został stworzony przez amerykańską firmę Segway Inc. Producenci od samego początku mieli problem z trafieniem do odpowiedniego klienta, do konsumenta produkt trafił dopiero w 2002 roku i tak naprawdę nigdy nie zawojował rynku.

Jeden z najważniejszych gadżetów XXI wieku

Historia Segwaya jest niezwykle bogata i wielu współczesnych wizjonerów doszukiwało się w nim niezwykłych rzeczy. Wystarczy wspomnieć, że sam Steve Jobs mówił o tym pojeździe, że stanie się tak popularny jak komputer PC, a Jeff Bezos, założyciel Amazona i najbogatszy człowiek na świecie, podkreślał, że Segway jest jednym z najbardziej znanych produktów wszechczasów. Ostatecznie jednak urządzenie głównie było używane w galeriach handlowych, po których z dumą jeździły w służbie ochrony, w mniejszym stopniu używane były również podczas wycieczek turystycznych.

Sprzedaż do Chin i powolny upadek

W 2015 roku Segway Inc. sprzedało prawa do produkcji swojego kultowego pojazdu chińskiemu startupowi Ninebot (który finansowo wspierany jest między innymi przez Xiaomi). Sprzedaż jednak nie wyszła im na dobre, Chińczycy skupili się na produkcji elektrycznych hulajnóg, a produkcję Segwaya z roku na rok coraz bardziej wygaszali. W czerwcu tego roku zwolniono ostatnich pracowników z fabryki produkcyjnej i ostatecznie wstrzymano produkcję Segwaya.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sztuczna ręka od poznańskiej firmy zrewolucjonizuje świat. Szansa na powrót do normalności dla setek tysięcy ludzi
  2. Jesteście ciekawi jak podróżuje polski prezydent? Oto Gulfstream G550 - samolot za ponad 200 mln zł
  3. Nagranie z tankowania samolotu w powietrzu. Niesamowita precyzja i umiejętności pilota
  4. Czy technologia poszła za daleko? Przedstawiamy inteligentną kuwetę dla kota

Następny artykuł