Serce
Źródło: Unsplash

Udało się. Naukowcy stworzyli w laboratorium ludzkie serce. Czy czeka nas masowa hodowla organów?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Sierpnia 2020

Wyjątkowe osiągnięcie naukowców! Udało się wyhodować prawdziwy organoid serca. Dokonali tego naukowcy z Uniwersytetu w Michigan. Dzięki najnowszemu osiągnięciu badaczy możemy lepiej zrozumieć funkcjonowanie tego narządu i opracować sposoby na przeciwdziałanie jego wadom.

Naukowcy informują o kolejnym kamieniu milowym w dziedzinie medycyny. Nowy sposób na hodowanie narządów znacznie zmniejsza dotychczasowe koszty i może okazać się kluczowy w kwestii badań kardiologicznych.

Sztuczne serce prawdę Ci powie

Organoidy to miniaturowe wersje ludzkich narządów. "Po co to komu?" - można się zastanowić. Odpowiedź jest bardzo prosta: dzięki nim możliwe staje się analiza pracy tego narządu, jego chorób, a sam organoid idealnie imituje rzeczywistą mikroanatomię. Badacze z University of Michigan dokonali przełomu w kwestii badań nad laboratoryjnie wyhodowanymi miniaturkami ludzkich narządów. Do tej pory proces ten był dość skomplikowany i niezwykle kosztowny. Dzięki nowej metodzie naukowcy zmniejszyli w znacznym stopniu koszta i proces tworzenia organów, ale również umożliwili hodowanie wielu sztuk jednocześnie. Jak w ogóle naukowcy dokonali takiego przełomu? To już jest nieco bardziej skomplikowane.

Wyszedł z domu i zostawił ładowarkę podłączoną do prądu. Stało się coś niespodziewanego, o krok od tragediiWyszedł z domu i zostawił ładowarkę podłączoną do prądu. Stało się coś niespodziewanego, o krok od tragediiCzytaj dalej

Serce nie sługa (a może?)

Organoidy serca są tworzone za pomocą nowej struktury komórek macierzystych i to jest tu kluczowe, bowiem imituje ona w idealnym stopniu środowisko rozwoju ludzkiego embrionu i płodu. Dzięki nowej metodzie udało się również uniknąć problemów natury etycznej - dawcy indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych sami wyrażają świadomą zgodę na dostarczenie materiału biologicznego, dzięki czemu nie ma kontorwersji związanych z eksperymentami nad ludzkimi (nie do końca, ale niech będzie) płodami. Miniaturowe serca są gotowe zaledwie po kilku tygodniach, więc czas również nie stanowi tu przeszkody. "Cały proces pozwala komórkom macierzystym rozwijać się, praktycznie w taki sam sposób jak naturalnie, w komórki różnego typu i struktury obecne w sercu. Dajemy komórkom instrukcje i one wiedzą, co mają robić, kiedy wszystkie niezbędne warunki są spełnione" - wyjaśniają naukowcy.

Ogromna dziura pochłonie 33 polskie wsie. Mieszkańcy załamani, a kopalnia zaciera ręceOgromna dziura pochłonie 33 polskie wsie. Mieszkańcy załamani, a kopalnia zaciera ręceCzytaj dalej

Przez próbowkę do serca

Dzięki temu, że miniaturowe ludzkie serca "dojrzewają" w warunkach odzwierciedlających realny rozwój tego niezwykle ważne narządu, naukowcy mieli również okazję prześledzić dokładnie sposób, w jaki ludzkie serce kształtuje się w płodzie. Choroby tego narządu są w Stanach Zjednoczonych (i nie tylko tam, rzecz jasna) główną przyczyną zgonów. Dzięki organidom badacze lepiej poznają sposób działania serca i jego rozwój, co może przyczynić się do znalezienia metod skutecznych w zapobieganiu jego chorobom. Ponadto widać dokładnie sposób kształtowania się narządu, co może pozwolić na przeciwdziałanie wrodzonym wadom u dzieci. Szacuje się, że aż 1 procent rodzących się dzieci dotykany jest przez problemy z nieprawidłową anatomią serca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed wybuchem w Czarnobylu doszło do tajemniczego incydentu. ZSRR starannie tuszowało sprawę
  2. Szokujący eksperyment. Miliony genetycznie zmodyfikowanych komarów wypuszczono na wolność
  3. Już nigdy nie wyrzucisz obierek z ogórka. Nasze babcie znały świetne zastosowanie
  4. Oficjalne: Williams sprzedany! Kubica może żałować, że tam nie został

Następny artykuł