płonący masz 5G w łodzi
Źródło: APG/Twitter

Oficjalne stanowisko sieci Play w sprawie podpalenia masztu 5G

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Maja 2020

Podpalony we wtorek maszt sieci 5G należał do Play. Operator wystosował oficjalne oświadczenie w tej kwestii. Podjęte mają zostać kroki prawne, gdyż "takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej". Sieć bezprzewodowa jest nieodłącznym elementem funkcjonowania państwa.

Okazuje się, że podplaony wczoraj maszt 5G w Łodzi należał do infrasktruktury sieci Play. Wydano oficjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym zobowiązano się ukarać sprawców.

Płonące maszty 5G

Do podpaleń infrastruktury związanej z siecią najnowszej generacji doszło nie tylko w Polsce - wczorajszy przypadek jawi się niestety jako jeden z pierwszych. Do tej pory cały problem na dobre rozwinął się w Wielkiej Brytanii, gdzie do podpaleń dochodzi coraz częściej. Sytuacja zaognia się także choćby we Włoszech. Przeciwnicy sieci piątej generacji wierzą, że maszty 5G odpowiadają za szereg negatywnych dla człowieka rzeczy, w tym choćby za fakt rozprzestrzeniania koronawirusa SARS-CoV-2. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji apeluje do odpowiednich służb w celu przeciwdziałania takiemu zachowaniu. Play zaś wydało oświadczenie, w którym zobowiązuje się ukarać sprawców.

Maszt 5G w Łodzi

Płonący maszt 5G w Polsce został uchwycony na wielu zdjęciach i od razu, gdy trafił do internetu zawrzało. Jedni internaci negatywnie ustosunkowali się do przestępczej działalności, jednak niektórych informacja o pierwszym podpaleniu ucieszyła. Wczoraj nie było jeszcze jasne do kogo wspomniana część infrastruktury należy. Dziś już wiemy, że chodzi o sieć Play, która wystosowała w tej sprawie komunikat. Poruszono w nim m.in. kwestię bezpieczeństwa - sieć bezprzewodowa w znacznym stopniu wpływa na funkcjonowanie państwa, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak stan epidemii. "Fioletowi" zgłosili wymierzone w nich ataki odpowiednim organom ściagania.

Oficjalne stanowisko Play

"W związku z doniesieniami o atakach na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce operator sieci PLAY oświadcza, że takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu. Infrastruktura telekomunikacyjna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki. Jej znaczenie jest szczególnie istotne w sytuacjach krytycznych, takich jak stan klęski żywiołowej, czy stan epidemii, którego właśnie doświadczamy. Sprawna i wydajna infrastruktura telekomunikacyjna jest niezbędna w zgłoszeniach wypadków i wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się na terytorium Polski. Ataki na nią są takim samym przestępstwem, jak niszczenie infrastruktury kolejowej (tory i trakcje) czy energetycznej (linie przesyłowe).Operator sieci PLAY potępia podżeganie do ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną" - napisał w oświadczeniu operator.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji i jej oświadczenie

PIIT również wydało oświadczenie, w którym alarmuje, aby odpowiednie służby i organy zajęły się przeciwdziałaniu przestępczej działalności. Oni również w swoim komunikacie informują, że sabotowanie sieci bezprzewodowej zagraża normalnemu funkcjonowaniu różnych elementów społeczeństwa, a czasami nawet życiu mieszkańców - problemy z łącznością mogą okazać się krytyczne, jeśli chodzi choćby o działanie systemów ratunkowych. "Przyzwolenie na szerzenie braku zaufania do przedsiębiorców telekomunikacyjnych i powielanie krążących w Internecie fake newsów na temat sieci komórkowych i technologii 5G jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym. Jest to też działanie na szkodę polskiego państwa i jego bezpieczeństwa. Każdy wątek działań przestępczych powinien zostać wyjaśniony przez odpowiednie do tego służby" - poinformował PIIT.

Zobacz także:

  1. Nieoficjalnie: Pierwsze podpalenia masztów 5G w Polsce
  2. Kontrowersyjna decyzja w Kołobrzegu. Dotyczy między innymi sieci 5G
  3. Ekspert z Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych zabrał głos w sprawie szkodliwości sieci 5G
  4. Oficjalne oświadczenie Plusa w sprawie sieci 5GNastępny artykuł