Robert Biedroń w sejmie
Źródło: flickr

Robert Biedroń zabrał głos w sprawie sieci 5G w Polsce. "To nie są działania ani spójne, ani mądre"

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Czerwca 2020

Robert Biedroń wypowiedział się w kwestiach związanych z wdrażaniem 5G w Polsce. Ocenił dokument Strategii Bezpieczeństwa Narodowego i powiedział, co sądzi o dotychczasowych działaniach rządu w sprawie wdrażania sieci 5G. "Strategia była pisana na kolanie przez urzędników Kancelarii" - wyznał.

Portal cyberdefence24 przeprowadził rozmowę z kandydatem na prezydenta Robertem Biedroniem w kwestiach cyberbezpieczeństwa i wdarażania technologii 5G w naszym kraju.

Dokument to nowomowa

12 bierzącego roku została podpisana najnowsza Strategia Bezpieczeństwa Narodowego, która dotyczy strategii i celów krajów w budowaniu bezpieczeństwa narodowego. Serwis cyberdefence24 zapytał jednego z kandydatów na prezydenta, Roberta Biedronia, o jego ocenę sporządzonego dokumentu. "W temacie cyberbezpieczeństwa jest 1 strona wypełniona nowomową i brakiem konkretów" - mówi kandydat. "Strategia była pisana na kolanie przez urzędników Kancelarii. Jeżeli zostanę Prezydentem, zlecę napisanie aktualizacji tej strategii, tym razem w zespole ekspertek i ekspertów, którym kierować będą komandor Bożena Szubińska i minister Jerzy Zemke. Sam proces tworzenia Strategii powinien być wzmocnieniem naszego bezpieczeństwa przez wymianę myśli i informacji w gronie specjalistów różnych dziedzin" - dodaje Biedroń. W jego ocenie aktualny dokument nie tyle nie przyczyni się do zabezpieczenia państwa, ale wręcz może doprowadzić do jego osłabienia.

Dezinformacja w kwestii 5G

Robert Biedroń wypowiedział się także na temat zwalczania dezinformacji i edukacji społeczeństwa w kwestii wdrażania w naszym kraju sieci 5G. W jego ocenie podjęte przez rząd działania okazały się niewsytarczające, co jest skutkiem "upolitycznienia państwa". Zdaniem kandydata na prezydenta, przykłady innych krajów na świecie pokazują, jak społeczna dezinformacja dotycząca 5G może być zgubna i powoduje wiele zagrożeń. Uznał, że trzeba porządnie zająć się tym problemem, szczególnie, że wykorzystać go mogą inne państwa. "Albo porządnie zabierzemy się za dbanie o bezpieczeństwo nas wszystkich, albo obce kraje będą ingerować w emocje społeczne i rozgrywać nas wedle swoich interesów" - stwierdził w rozmowie Biedroń.

Co z wdrażaniem sieci 5G?

Robert Biedroń ocenia, że aktualna strategia wdrażania technologii 5G w naszym kraju jest błędna i powoduje, że Polska traci szansę na wykorzystanie idealnego momentu jeśli chodzi o opracowywanie nowych technologii. "PiS w chaosie prawnym doprowadza do unieważnienia aukcji na 5G i robi skok na UKE - wprowadza zmiany ustawowe zapewniające wprowadzenie tam swojego człowieka na funkcję prezesa. To nie są działania ani spójne, ani mądre" - poinformował kandydat na prezydenta. W jego ocenie zbyt dużo działań kreuje się na skomplikowane, przez co wiele osób może negatywnie oceniać działania Polski w kwestii wdrażania nowych technologii, w tym sieci 5G. Uważa on, że działania rządu powinny być transparentne, ale w aktualnej sytuacji potrzeba dużo czasu, aby powrócić na odpowiednią ścieżkę rozwoju, co wynika z niewłaściwych działań partii rządzącej.

Zobacz także:

  1. WWDC 2020 już dzisiaj! Co na konferencji zaprezentuje Apple?
  2. Nowy sposób na dezynfekcję maseczki ochronnej. Wystarczy podłączyć ją do USB
  3. Apple znowu zrewolucjonizuje branżę technologiczną. Zupełnie nowy projekt już niedługo
  4. Autobusy od Ubera. Gigant wchodzi w rynek transportu publicznegoNastępny artykuł