Duda i Trump
Źródło: wikimedia.com

Oficjalna deklaracja: USA pomoże Polsce w rozwoju sieci 5G.

Kuba WielochKuba Wieloch
25 Czerwca 2020

Andrzej Duda i prezydent Donald Trump podpisali deklarację o współpracy w rozbudowie infrastruktury sieci 5G.

Ważna deklaracja


– Właśnie podpisaliśmy wspólną deklarację o 5G – powiedział prezydent USA Donald Trump, po środowej konferencji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. – Polska przeciera szlaki w Europie, poprzez wykorzystanie zaufanych dostawców i sprzętu, aby USA i Polska współpracowały ramię w ramię – dodał.

Wmacnia się pozycja USA w Polsce


Nie jest to jednak pierwsza tego typu deklaracja. Już w 2019 premier Mateusz Morawiecki, podczas wizyty wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, zobligował się do ścisłej kontroli łańcucha dostaw, co miało wzmocnić pozycję USA w Polsce, a osłabić Chiny.
Podpisana deklaracja to potwierdzenie przez oba kraje, że rozwijane obecnie sieci 5G będą miały istotne znaczenie dla usług przyszłości. Ich bezpieczeństwo jest, w związku z tym, sprawą najwyższej wagi. – wyjaśniała Kancelaria Prezesa Rady ministrów.
Deklaracja jest jednocześnie potwierdzeniem, że zarówno USA jak i Polska chcą stosować się do tzw. propozycji praskich (ang. Prague proposals), sformułowanych wiosną tego roku - dodano.

Sieć 5G a ludzki organizm


Sieć 5G to wciąż gorący temat. Na świecie jest coraz więcej przeciwników montowania masztów tej technologii. Powodem tego jest rzekomy zły wpływ promieniowania elektromagnetycznego na ludzki orgamizm. Z najnowszych badań wynika jednak, że te ataki są bezpodstawne. Specialiści z Australii zbadali energię promieniowania elektromagnetycznego sieci komórkowej w 59 miejscach w kraju. Doszli do bardzo optymistycznych wniosków, mianowicie w żadnym miejscu energia promieniowania nie przekroczyła nawet 1% dopuszczalnych w Australii norm.

Jest to o tyle ciekawe, że Australia ma bardzo restrykcyjne normy w porównaniu do Unii Europejskiej: 4,5 W/m2 dla częstotliwości 900 MHz, do 9 dla 1800 MHz i do 10,5 dla 2100 MHz.
Badacze mierzyli energie fal o częstotliwościach od 420 MHz do 6GHz, a średni czas pomiaru wynosił 6 min. Aparatura natomiast, umieszczona była na statywie o wysokości 1.5 metra.
Najwyższe wyniki zebrano w Sydney, gdzie wynik wyniósł 0,737% dopuszczalnej normy. Mniejsze aglomeracje wykazywały znacznie mniejszą energię. Średnia ze wszystkich pomiarów wyniosła 0,143% normy.
Analogicznie badania wykonano w Wielkiej Brytanii, gdzie średnia nie przekroczyła 1,5% przyjętej normy.
Wnioski same się nasuwają - sieć 5G nie zagraża szczególnie ludzkiemu zdrowiu, a ataki na nią wydają się być bezpodstawne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 5G jest bezpieczne. Naukowcy są przekonani, że pikokomórki zmniejszają promieniowanie
  2. Jedno kliknięcie pozwala im wykraść Twoje pieniądze. Cyberprzestępcy znowu atakują
  3. Nowa nadzieja w leczeniu COVID-19. Unia Europejska rekomenduje lek, który ma pomóc w terapii.
  4. Kilka reaktorów w ciągu najbliższych lat. Polska wchodzi w erę energii atomowej
Następny artykuł