Dłoń trzymająca smartfona. Budynki, napis 5G.
Źródło: flickr

Rosjanie odpowiedzialni za fake newsy o 5G w Polsce. Wiceminister cyfryzacji jest tego pewna

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
1 Czerwca 2020

To właśnie władze rosyjskie mają największy wpływ na rozprowadzanie nieprawdziwych informacji na temat sieci 5G w Polsce - uważa wiceminister cyfryzacji, Wanda Buk. Pani minister nie podała jednak dowodów popierających tę teorię.

Sieć 5G nadal budzi wiele kontrowersji wśród polskiego społeczeństwa. Między innymi na ten temat wypowiadała się w weekend na antenie Polskie Radia wiceminister cyfryzacji, Wanda Buk.

Strach przed nową technologią

Specjaliści przypominają, że podobne protesty miały miejsce przy wprowadzaniu sieci 3G, LTE a nawet na przełomie XIX i XX wieku, kiedy na szeroką skale wprowadzana była energia elektryczna. Wątpliwości przed nową technologią wzmagają fale fałszywych informacji, które według Wandy Buk szerzą przede wszystkim kraje, które mają problem z wprowadzeniem sieci 5G na swoich terenach. Jednym z takich państw jest nasz północno-wschodni sąsiad, czyli Rosja.

Teorie spiskowe? Kierunek Rosja

“Ruchy antykomórkowe nie biorą się z niczego, są finansowane i nie są przypadkowe. Działają w różnych krajach. To celowo podsycana dezinformacja płynąca przede wszystkim zza naszej wschodniej granicy.” - mówiła podczas sobotniego programu wiceminister cyfryzacji. Wypowiedź ta nie została jednak podparta żadnymi twardymi dowodami, które mogłyby rzeczywiście kierować naszą uwagę w kierunku naszego potężnego sąsiada. Na korzyść pani wiceminister przemawia jednak fakt, że Rosja rzeczywiście ma dosyć duże problemy z wdrażaniem nowoczesnych technologii na terenie swojego kraju, a wszelkie niewygodne tematy zakrywane są masą propagandy.

“5G zabija”

Rosyjskie media udowadniają, że nie są im obce tematy powiązane z siecią 5G, a o wątpliwej wiarygodności. Czołowe rosyjskie media, takie jak RT, czy Sputnik publikowały materiały, których tytuły raczej wyjaśniały stanowisko tamtejszych władz do technologii 5G. Pisano w nich, że nowa technologia zabija, a wprowadzanie sieci 5G, to “niebezpieczny eksperyment na ludzkości”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sprzęt chroniący przed 5G. Na Allegro za "jedyne" 3700 złotych
  2. Kolejny maszt 5G w Polsce został zniszczony. Straty oszacowano na 45 tys. złotych
  3. Pendrive, który ochroni Cię przed szkodliwym promieniowaniem 5G. Oszustwo za ponad 1000 złotych
  4. Polski ekspert wypowiedział się w temacie strachu przed siecią 5G: "Ludzie boją się tego co nieznane"
Następny artykuł