Pałac Sigiriya na Sri Lance.
Źródło: Wikipedia Commons

Pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażenie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Sierpnia 2020

Pałac Sigiriya to według wielu ósmy cud świata. Budowla została wzniesiona na terenie dawnego, wygasłego już wulkanu.

Sigiriya to pałac położony na Sri Lance. Wyróżnia go lokalizacja, wyrasta on bowiem z gęstego lasu wysoko ponad korony drzew. Budowla robi niesamowite wrażenie szczególnie kiedy doda się do tego informacje, że powstała na wielkiej skale magmy.

Pałac Sigiriya o niesamowitej historii

Sigiriya wzięła swoją nazwę od formacji skalnej Sinhagiri, która oznacza lwią skałę. Jest to antyczna forteca położona w północnym dystrykcie Matale niedaleko miejscowości Dambulla. Pałac został wybudowany w okolicach V-VI wieku naszej ery przez króla Kassapę (473-491), który zlecił budowę twierdzy ze strachu przed zemstą swojego brata Mogallana. Kassapa walcząc o objęcie tronu zabił swojego ojca, który był jednocześnie królem na Cejlonie. Król Dhatusen chciał przekazać władzę bratu Kassapy na co ten się nie zgodził. Mogallan uciekł do Indii, jednak Kassapa w obawie przed zemstą postanowił obwarować się na trudno dostępnej skale.

Obrazy Techgame"Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnikaCzytaj dalej

Tu jest jakby luksusowo

Prace nad wznoszeniem pałacu na szczycie skały były niezwykle trudne. Udało się jednak postawić tę budowlę, system fortyfikacji, a w skałach wykuto nawet zbiornik na wodę oraz spichlerze na żywność zdolne do przetrzymywania jedzenie nawet podczas wielomiesięcznego oblężenia. Jedyna droga na szczyt prowadziła przez wykute w skale wąskie schody co jeszcze bardziej utrudniało ataki na warownię. W późniejszych czasach pałac był używany przez buddyjskich mnichów jako klasztor.

Pałac Sigiriya na Sri Lance.

Ogromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosuOgromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosuCzytaj dalej

Pałac, który powstał na wulkanie

To co sprawia, że Sigiriya jest jeszcze bardziej niesamowita, to fakt, że pałac powstał na szczycie ogromnej bryły magmy. Jest to pozostałość po wulkanie, który wygasł dawno temu i zapadł się w sobie. Jako że skała znajduje się na stosunkowo płaskim terenie i znacząco wystaje ponad koronę drzew, to jest widoczna nawet z wielu kilometrów. Pomimo tego, że skała jest tak dobrze widoczna, to archeolodzy odkryli i zaczęli badać to miejsce dopiero w 1982 roku. 10 lat później budowla trafiła na światową listę Unesco.

Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.Podróż z prędkością ponad 3500 km/h. Virgin Galactic tworzy swojego Concorde'a.Czytaj dalej

Poniżej możecie przyjrzeć się dokładniej niesamowitemu pałacowi Sigiriya, który znajduje się na Sri Lance.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnika
  2. Ogromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanu
  3. Ruszyła budowa reaktora termojądrowego. Ogromny krok na drodze do czystej energii jądrowej
  4. Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacji

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł